/
0 Yorumlar

Rusya, görmek istediğimiz ülkeler arasında ilk sırada olmasa da merak ettiğimiz bir ülkeydi. Bir kaç alternatifi değerlendirdikten sonra 2014 yılının ilk yurt dışı gezisini Rusya'ya yapmaya karar verdik. Soğuk kış günlerinde karlar altındaki başkent Moskova meydanlarında gezmek, sonrasında da kuzeyin Venedik'i olarak bilinen tarihi şehir eski başkent St. Petersburg'u keşfetmek istedik.

Leylekler kışın ısınmak için güneye uçarken biz daha soğuk bir ülkeye uçmayı tercih ettik. Bunun birkaç nedeni vardı. Birincisi; tarih kitaplarında yazan Rusların sıcak denizlere inme hayalini bizzat oralara gidip, soğuk havayı teneffüs ederek anlamaktı. Çünkü Rusya deyince gözümüzde karlar altında Kızıl Meydan canlanıyordu. Bu meydanı yazın değil de kışın karlar altında görmeyi çok istiyorduk. 

Rusya'ya gitmek için ikinci nedenimiz; Moskova'nın ünlüler mezarlığı olarak bilinen açık hava müzesi haline gelmiş Novodevichy Mezarlığı'nı ziyaret etmekti. Ayrıca bu mezarlığa defnedilen Nazım Hikmet'e de bir Fatiha okumaktı.

Bu soğuk ülkeye gitmek için üçüncü nedenimiz ise; Rusya Fedarasyonu'nun Türk vatandaşlarından vize istememesi idi. Shengen ülkeleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize sorunu düzelmeden Avrupa'ya gitmeyerek boykot yapma kararı almıştık. Bu yüzden vize istemeyen ülkelere gitmeyi yeğliyoruz. Rusya'nın vize istememesi bu ülkeyi ziyaret etmemizde önemli bir etken oldu.

1 buçuk hafta öncesinden karar verdik Rusya'ya gitmeye. Hızlı karar verdik ve hızlı hazırlanmamız lazımdı. Ziyaret edeceğimiz şehirleri ve ne kadar kalacağımızı netleştirdikten sonra öncelikle uçak biletlerini aldık. Gidiş biletimizi Ankara'dan Moskova'ya, dönüşü ise St. Petersburg'tan İstanbul'a uygun fiyata bulduk. Gezi tur planımız kısaca şu şekilde idi: 3 gece Moskova, 4 gece St. Petersburg. Sonrasında ufak değişiklikler oldu. Ayrıca bu gezimizde bir çok ilki de yaşamış olduk. Hepsini ve daha fazlasını tüm ayrıntıları ile "Karlar Altında Rusya" başlıklı gezi yazılarımızla paylaşmış olacağız.

Rusya, görmek istediğimiz ülkeler arasında ilk sırada olmasa da merak ettiğimiz bir ülkeydi. Bir kaç alternatifi değerlendirdikten sonra...