/
0 Yorumlar
Şenferah ailesi 3 çift gözle dünyanın bir yerlerini keşfetmeye devam ediyor. Bu sefer ki rota El Mağrip'in en batısı yani Fas. 10 gün sürecek bu yolculuğumuz sırasında 8 tane Fas şehrini ziyaret edeceğiz ve yaklaşık 2250 kilometre yol katedeceğiz.


Neden Fas'a gidiyoruz önce bunu anlatarak başlayalım yazımıza. Fas gezi listemizde vardı ve bir kaç kez gitmeyi ertelemiştik. Mevsim itibariyle bu aylarda ılıman olması bize hadi gidelim mi gidelim dedirtti. Türkiye'de hava sıcaklığı gündüz 15 derece iken orada geceler 15 derece, gündüzler ise 25-26 derece civarı. Yani turistler için sezon olmamasına rağmen gezginler için Fas'ı turlamanın tam zamanı diyebilirim. Vize istememesi de bizi cezbeden bir diğer güzellik. Pasaportunuzu alıp Fas sınırından Schengen mengen gereksinimi olmadan ülkeye girebiliyorsunuz. Güvenli bir ülke olması bizim için önemli. Fas'ın her noktasında gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Emin olun her yerinde yardımsever insanlar ile karşılaşırsınız. Tabi biraz bahşiş karşılığında. Bu bahşiş işinden daha sonra ayrıntılı bahsedeceğim. Güvenlik sorunu yok dedik. Bir de gezmeye değer olması gerekiyor. Bu noktada Fas dolu dolu bir ülke. Fiyatlar uygun, konaklama olsun, yeme içme olsun Türkiye'den birazcık ucuz, bazı yerlerde Türkiye'yle aynı ama en pahalı yeri bile size pahalı gelmeyecektir.

Fas'ın gezi listemizde neden ilk sıralarda olduğunu anlattıktan sonra şimdi gezimizde neler yapacağız biraz da bunlardan bahsedeyim. 10 gün boyunca 8 şehir gezeceğiz. Kasablanca'ya iniş yaptıktan sonra sırasıyla başkent Rabat, Meknes ve Fez. Ardından sahraya doğru gidip Merzouga, Ouarzazatte, Marrakesh ve Essaouria'yı turlayacağız. Şehir içlerindeki gezinmeleri de dahil edersek 2250 kilometrelik bir gezi olacak. Çöldeki deve ile kat ettiğimiz mesafeyi dahil etmiyorum. 


Önceki gezimizde yaptığımız gibi hava limanından araç kiralayıp, ülkede bir çember çizip aynı noktada aracı teslim edip, uçağa atlayıp dönmeyi planlıyoruz. Bizim için bu yöntem oldukça rahat oluyor, Lübnan'da denedik ve memnun kalmıştık. Araç kiralamak hem zaman tasarrufu sağlıyor, hem de rahatlık kazandırıyor, bir de çocuğunuz varsa otobüslerde taksiler perişan olabilirsiniz. Locationauto isimli lokal bir rent a car firmasından önceden ayarladığımız aracımızı Muhammet V Havalimanı'ndan alacağız.

İşte kiraladığımız araç. Bir boy büyüğünü kiralayabilirdik ama Marakeş'te eski medine yollarında sıkıntı olabilirdi. Bizi sağ salim istediğimiz yerlere götürdü, getirdi. Teşekkürler çöl faresi.


Gezi öncesi kısa bir giriş yaptıktan sonra şimdi adım adım gezi yazılarımıza başlayabiliriz. Tüm gezimizi aşağıdaki 25 başlıkta anlatmaya çalışacağım. Hadi "Merhaba Fas, Merhaba Beyaz Ev" ile başlayalım.

Şenferah ailesi 3 çift gözle dünyanın bir yerlerini keşfetmeye devam ediyor. Bu sefer ki rota El Mağrip'in en batısı yani Fas. 10 gün s...

Hiç yorum yok: