/
0 Yorumlar
Bu gezi yazımızın başlığına ne koyalım diye düşünürken, son günümüzdeki Kosova ziyaretinden sonra 12 gün 12 gece Osmanlının izinde koymaya karar verdim. Çünkü tarih kokan 12 günlük yolculuğumuz boyunca ilk günden son güne kadar her bir köşede Osmanlıdan kalma ata yadigarları ile karşılaştık. Günümüze kadar gelen tarihi doku; evler, medreseler, camiler, hanlar, hamamlar, çeşmeler ile karşımıza çıktı ve hem bizi maziye götürdü hem de ecdadı yad etmemizi sağladı. Anadolunun çoğu şehrinden İstanbul dahil daha Türk olan bu topraklar, günümüzde her ne kadar farklı ülkelerin sınırları içinde olsa da, biz buralarda turlarken misafir değil ev sahibi gibi hissettik. 50-100 değil 500 yılı aşkın hüküm sürmüş bir tarihten bahsediyorum. Evet, tahmin ettiğiniz gibi bu kez ki rotamız Balkanlar, batı Balkanlar.


Rotamız Makedonya'dan başlayıp sırasıyla Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan ve Kosova ziyaretlerinin ardından yine Makedonya'da bitecek. 12 günlük küçüklü büyüklü 20 şehri kapsayan batı Balkan turu. Bu tur içerisinde Osmanlının yanında yakın tarihimizde şahitlik ettiğimiz Yugoslavya'nın dağılışı, küçüklüğümüzden hatırladığımız Bosna Savaşı, sonrasında Kosova savaşı gibi olayları da barındırıyor. Çizilen rota ve yapılan hazırlıklardan sonra yola çıkma vakti geliyor.


Yapılan hazırlıklardan bahsedecek olursak, öncelikle tarih bilgilerimizi biraz tazelememiz gerekiyor. Çok yeni olan bu devletlerle ilgili tarihçeleri, bölgenin dini ve etnik yapısını, nüfus dağılımlarını biraz araştırmak gerekiyor. Gezi boyunca gördüklerimiz ile bu öğrendiklerimizi üst üste koyunca, tarihin nasıl sürekli tekerrür ettiğini görmüş olacağız. Türkler bu topraklara nasıl gelmiş? Nasıl karşılanmış? Hüküm sürdüğü yıllarda neler yapmış? Günümüze bunlardan hangileri kalmış? Tüm bu soruların yanında Türklerden sonra bu coğrafyada neler yaşanmış sorusuna da yanıt bulacağız.


İnternette buralara gidip deneyimlerini paylaşan bir çok gezgin var. Tur şirketlerinin dolaştığı şehirler de hemen hemen aynı. Bunlardan istifade edip, harmanlayarak biz de kendi rotamızı belirliyoruz. Olabildiğince sadık kaldığımız tur programımız şöyle oluyor.


1. Gün: İstanbul'dan Makedonya'nın başkenti Üsküp'e uçuyoruz. Sabah akşam uçak seferleri var. Biz gündüz İstanbul'a gideceğimiz için akşam uçmayı seçiyoruz. Üsküp'te geceledikten sonra birinci günümüz başlıyor. Daha önce Vardar Ovasındaki bu şehri gezdiğimiz için görmediğimiz yerlere gideceğiz. İlk durağımız Matka kanyonu oluyor. Buradan sonra Kalkandelen. Konaklamayı ise Ohri'de yapacağız.

2. Gün: St. Naum Manastırı ziyaretinin ardından Arnavutluk'a geçiş yapıyoruz. Arnavutluk'taki ilk durağımız Berat oluyor. Burası Avrupa kıtasındaki en iyi korunmuş Osmanlı şehirlerinden biri. Konaklamayı da burada yapacağız.

3. Gün: Bugünümüz Arnavutluk'ta geçiyor. Sırasıyla Durres, Başkent Tirana ve Shkoder şehirleri uğrak yerlerimiz oluyor.

4. Gün: Artık Arnavutluk'tan ayrılma vakti geliyor. Shkoder'den sabah saatlerinde ayrılıp Karadağ'a doğru yola çıkıyoruz. Bar, Budva ve Kotor Karadağ'da turladığımız şehirler. Konaklamayı Kotor'da yapıyoruz.

5. Gün: Karadağ'a elveda derken Bosna Hersek'e merhaba diyoruz. Yağmurlu bir günde dağlık yollardan geçerek Bragay'a ulaşıyoruz. Buradan sonra Mostar'ı ziyaret edeceğiz ve konaklama burada olacak.

6. Gün: Sabah erken saatlerde Saraybosna'ya hareket ediyoruz. 2 gün Saraybosnada kalacağız.

7. Gün: Saraybosna'da savaşın tanıklarından bir rehber ile free walking tour yapacağız.

8. Gün: 2 gün geçirdikten sonra Saraybosna'dan ayrılıyoruz. Orta Avrupa'ya açılan kapı olarak bilinen Belgrad'a gideceğiz. 2 günümüz de burada geçecek.

9. Gün: Sabah yine free walking tour ile Belgrad şehrini geziyoruz. Akşam üstü Zemun semtine gideceğiz. 

10. Gün: Karlofça anlaşmasının yapıldığı Voyvadin özerk bölgesindeki kasabayı ziyaret edip, bu bölgenin başkenti olan Novi Sad şerine geçeceği. Buradan ayrıldıktan sonra Sırbistan'ın güneyine doğru ilerleyip, Niş şehrinden geceleyeceğiz.

11. Gün: Gezimizin sonuna yaklaşırken son ülke olan Kosova'yı ziyaret ediyoruz. İyi korunmuş bir başka Osmanlı şehri Prizren, Kosova'da göreceğimiz ilk şehir oluyor.

12. Gün: Gezimizin son gününde başkent Priştina'yı gezip, akşam üstü Üsküp'e varıyoruz. Batı balkan ülkeleri üzerinden büyük bir çember çizip, gezimizi geldiğimiz noktada bitiriyoruz.

Gezimizi gün gün kısaca özetledikten sonra macera dolu yazılarımıza başlayabiliriz. Gün gün ayrıntılı gezi yazılarımızda görüşmek üzere... Ayrıntılı yazılar için yukarıdaki günlerin üzerini tıklayabilirsiniz.


Bu gezi yazımızın başlığına ne koyalım diye düşünürken, son günümüzdeki Kosova ziyaretinden sonra 12 gün 12 gece Osmanlının izinde koymaya ...

Hiç yorum yok: