/
0 Yorumlar
Din farklı, dil farklı, tip farklı, kültür farklı, mevsim farklı, trafik bile farklı. Daha önce ailecek ziyaret ettiğimiz ülkelere göre tamamen farklı. Bu farkları yerinde görmek için bu kez yönümüzü doğuya çevirip, uzak doğuya Tayland'a gidiyoruz.


Yine haftalar öncesinden tatlı hazırlık başlıyor. Her zamanki gibi rotayı çizmekle başlıyoruz gezi planımıza. Tayland üzerinde önceki yıllarda çalıştığımız için fazla vaktimizi almıyor. Gezimiz dünyanın en sıcak başkenti olan Bangkok'ta başlayacak. Sonrasında eski başkent Ayuthaya'yı ziyaret edeceğiz. Buranın ardından Phuket adasına geçeceğiz. Phuket'ten sonra ise kuzeye çıkıp Chiang Mai ve Chiang Rai şehirlerini ziyaret edip Bangkok'a döneceğiz. Yani 4 şehir ile 1 adayı kapsayan Tayland gezimizin rotası şekilleniyor. Phuket adasını gezimizin ortasına alıyoruz ki biraz dinlenelim yani mola gibi olsun. Çünkü günde 9-10 kilometre yürüyeceğimiz bir gezi olacak. Hava 34 derece ve bunu bir hamile bayan ve 3 yaşına daha girmemiş bir çocuk ile yapıyoruz.

Bu rota için 13,5 gün ayırıyoruz. Gidişimiz 2 aktarmalı 22 saat sürecek, dönüşümüz ise yine 2 aktarmalı 25 saat sürecek. Yani 11,5 günlük bir gezi bizi bekliyor. 3,5 gün içi Bangkok ve Ayuthaya, Phuket ve Chiang Mai için de 4'er günlük program yapıyoruz.

Detayları gezi yazılarımızda deneyimlerimizle birlikte anlatacağım ama bizim için başlıca ilkleri şimdiden belirmek istedim:

  • İlk kez Tay yemeklerinden yiyeceğiz ve yapacağız.
  • İlk kez bir file dokunacağız.
  • İlk kez gün içerisinde 45 dereceyi aşkın sıcaklık farkı yaşayacağız.
  • İlk kez bir panda göreceğiz.
  • İlk kez 24 saati aşkın yolculuk edeceğiz.
  • İlk kez sağ direksiyonlu bir araç kullanacağım.


Din farklı, dil farklı, tip farklı, kültür farklı, mevsim farklı, trafik bile farklı. Daha önce ailecek ziyaret ettiğimiz ülkelere göre tam...

Hiç yorum yok: