/
0 Yorumiç

Gurme turumuzun ikinici gününde doğuya doğru ilerlemeye başlıyoruz. Öğleyin Mersin'in en doğusundaki ilçesi Tarsus'ta olacağız. Güneşiyse Adana'da batıracağız. Dini kültürde önemli yer tutan, Ashab-ı Kehf olarak bilinen mağarayı ziyaret ederek Tarsus turumuza başlıyoruz. İsa'dan sonra 3. yüzyılda hristiyan oldukları için putperest imparatordan kaçan 7 kişi ve bir köpek Kıtmir bu mağaraya saklanmışlar. Putperest baskısı olmayan bir dünya dilemişler ve 300 yıl uyuduktan sonra dileklerinin gerçekleştiğini görmüşler. Türkiye'de buna benzer 2 mağara daha var. Rivayet aynı fakat gerçek mağara hangisi bilinmiyor.

Sipliti çarşısı rengarenk şemsiyelerle bezenmiş hoş bir görüntü veriyor. Her ne kadar şemsiyelerin renkleri güneşten sönmüş ve bir kısmı yırtılmış olsa da rengarenk bir gökyüzü hissi uyandırıyor. Adeta uçacak gibiyiz.


Bir sonraki durağımız Nusret Mayın Gemisi. Çanakkale zaferinin dönüm noktalarında görev alan mayın gemisi Tarsus'ta ne arıyor diye bir soru geliyor akla. Bu geminin hazin bir hikayesi var. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra görevini tamamlayan gemi  1950 yıllarında ordudan emekliye ayrılmış. Sonrasında uzun yıllar o limandan bu limana yük çekmiş. 1989 yılında ise Mersin Limanı'ndan Kıbrıs'a giderken batmış. 10 yıl batık kaldıktan sonra bazı gönüllüler tarafından çıkarılan yorgun geminin imdadına Tarsuslular yetişmiş. 2000'li yılların başında gemi 3 parça halinde Tarsus'a getirilmiş. Restarosyon çalışmarının ardından hak ettiği ve kendi adının verildiği bir parkta sergilenmeye başlanmış.


Görülmeye değer Tarsus tarihi evlerine giderken Hristiyan camiada önemli bir şahsiyet olan Aziz Paul'un evini ve St. Paul kuyusunu ziyaret ediyoruz. Müjdeleyici olarak bilinen Aziz Paul bu evde doğmuş. Bu yüzden de ruhani bir nokta kabul ediliyor. Kuyunun hemen ilerisinde tarihi Tarsus evleri peşpeşe sıralanmışlar.

Tarsus şelaleleri de yaz sıcağında serinlemek için güzel bir mesire yeri. Berdan çayı üzerindeki şelale, suyun 4 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşmuş. Biz de 10, 15 dakika soluklanıp Adana'ya doğru yolumuza devam ediyoruz.Bunlar da ilginizi çekebilir

Gurme turumuzun ikinici gününde doğuya doğru ilerlemeye başlıyoruz. Öğleyin Mersin'in en doğusundaki ilçesi Tarsus'ta olacağız....

Hiç yorum yok: