/
0 Yorumiç

İskenderun ve Antakya'dan sonra Hatay'da göreceğimiz son yer olan Samandağ'a, 50 kilometrelik dağlık ve virajı bir yolu katettikten sonra varıyoruz. Samandağ'da Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın buluştukları yeri ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise Titüs tünellerini gezeceğiz. Böylelikle Hatay turumuz tamamlanacak ve 2 gün kalacağımız Gaziantep'e geçeceğiz.

Samandağ merkezi pas geçip, direkt sahile iniyoruz. Sahilinin giriş kısmında beyaz bir bina içinde korum altına alınmış bir yapı ile karşılıyor bizi. Bu yapı Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın ilk buluştuğu yer olarak biliniyor. Size Kuran'da geçtiği kadarıyla Hz. Hızır'ın, Hz. Musa ile buluşmalarını anlatayım. Vakti zamanında Hz. Musa İsrail oğulları arasında vaaz verirken, kendisine kendisinden daha alim birisinin olup olmadığı sorulmuş. O da yoktur diye cevap vermiş. Sonrasında vahiy ile iki denizin birleştiği yerde daha alim salih bir zatın yaşadığı bildirilmiş. bunun üzerine Hz. Musa bu zat ile tanışmak için yola koyulur. İki denizin birleştiği yer kesin olarak bilinmese de dünya üzerinde farklı noktaların olabileceği söylenmektedir. Samandağ'da ziyaret ettiğimiz mekan da bu yerlerden birisidir. Buluşma hikayesine devam edelim. Tahmin ettiğiniz gibi bu salih kul Hz. Hıdır ya da biz Türklerin tabiriyle Hazreti Hıdır'dır. Hz. Musa, Hz. Hızır ile iki denizin birleştiği noktada buluşur ve  sabır sınavı diye bilinen uzun bir yolculuğa çıkarlar. Hz. Hızır yolculuk esnasında yaşanan olaylar sonrası sabır göstermesini Hz. Musa'dan istemiş ve ondan söz almış. Yolculuğun seyri sırasında Hz. Hızır sıradan insana normal gözükmeyen işler yapar. İlk önce fakir bir balıkçıya ait olan tekneyi deler ve batmasına neden olur. Sonra sokakta oynayan bir çocuğu döverek öldürür. En son ise kendilerine ekmek vermeyen bir şehirde bir duvarın örülmesine yardım eder. Her üç olayda da Hz. Musa sabredemeyip itiraz etmiş ve son olaydan sonra Hz. Hızır oyunun bozulduğunu söyleyip Hz. Musa'yı terk etmiş. İşte özetle hikaye böyle. Şimdi turumuza devam edelim. Sahilde biraz yürüyüş yaptıktan sonra Titüs tünellerini görmeye gidiyoruz.

Titüs bir Roma imparatoru yani bir sezar. İsa'dan sonra 70'lerde tahta oturan Titüs'ün çılgın bir projesi buradaki tünel. Asi nehrinin alüvyonlu toprakları sahile taşıması ve zaman zaman yaşanan seller, o dönemde önemli bir liman kenti olan Palaopolis'e zarar vermekteymiş. Açılacak bit tünelle Asi nehrinin akış yönünün değiştirilmesi planlanmış. Yapımı tam 10 yıl süren ve binlerce kölenin çalıştığı kanal tam 1380 metre uzunluğunda. Kanalın 130 metresinin üzeri kapalı tam bir tünel şeklindedir. Bazı noktalarda dağ sanki ikiye ayrılmış hissi verir. 800 metre yürüyüş yaptıktan sonra tünelin yakınlarındaki kaya mezarlarını da ziyaret ediyoruz. Kaya mezarları yine Roma dönemine ait, içinde o dönemin soylu yöneticilere ait olduğu söyleniyor. Oldukça gösterişli antik mezarları da gördükten sonra Hatay turumuzu tamamlıyoruz.

Antakya'da meşhur Taceddin Döner'den dürüm yaptırıp Antep'e doğru yola devam ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İskenderun ve Antakya'dan sonra Hatay'da göreceğimiz son yer olan Samandağ'a, 50 kilometrelik dağlık ve virajı bir yolu kat...

Hiç yorum yok: