/
0 Yorumiç

Bu yıl 8'incisi düzenlenen Alaçatı Ot Festivali'nin binlerce ziyaretçisinden biri de bizdik. 4 gün süren festivalin son günü yani Pazar günü sabahın erken vakitlerinde konaklama yaptığımız Çeşme'den Alaçatı merkeze gedik. O kadar kalabalıktı ki aracımıza 500 metre ötede ara bir sokakta yer bulabildik. Aracımızı park eder etmez o sokaktaki boş yerler doluverdi. Stantların kurulduğu alana yürüdüğümüzde ise mahşeri kalabalığı görünce bütün İzmir buraya gelmiş diye düşündük.

Peş peşe kurulan stantları birer birer geziyoruz. Her birinde otun envaiçeşit yemeği, salataları, börekleri yapılmış, gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş. Gözümüze hoş gelenlerin tadına bakıyoruz. Tabi her birinden yemek midenizin bir kapasitesi olduğu için pek mümkün değil. Bizim tatdıklarımızdan favorim şevketi bostan salatası oluyor ve pancarlı ekmek oldukça ilgimizi çekiyor. Önceki gün Çeşme'de şevketi bostanın yemeğini yemiştik. Nötr bir tadı vardı. Salatada ise tadını daha çok hissediyorsunuz.

Festival yemek yarışması ve ot toplama yarışmasıyla devam ediyor. Özgün ot yemekleri ile jurinin karşına çıkan adaylar birer birer tanıtıyorlar yemeklerini. Bunun yanında ot toplayanların otları sayılıyor. En çok çeşit toplayan ödülü kazanacak. Bunun yanında bando takımı ile kortej Alaçatı sokaklarında tur atıyor. Biz de stantlardan alacağımızı alıp dönüş yoluna doğru koyuluyoruz.

Dönüş yolu ise gelişimizden daha yoğundu. Otoyol navigasyonda kırmızı gözüküyordu siz düşünün gerisini. Emniyet şeridiyle 4 şerit tamamen tıkalı hızımız saatte 20 kilometre var yok. Narlıdere'ye varmamız 2 saat sürdü. Gece saat 2 buçukta eve varabildik.
Pancar suyu ve küp küp parçacıkları ile hazırlanmış tam buğday taş fırın ekmekleri oldukça lezzetli ve pembe pembe çok hoş görünüyorlar. Ben de yapmayı düşünüyorum. Çok orijinal.Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu yıl 8'incisi düzenlenen Alaçatı Ot Festivali'nin binlerce ziyaretçisinden biri de bizdik. 4 gün süren festivalin son günü ya...

Hiç yorum yok: