/
0 Yorumiç

Kış deyince akla kar geliyor. Kar deyince de kayak geliyor. Biz de hadi kayak yapmaya gidelim diyoruz ve soluğu arkadaşlarla Murat Dağı kayak merkezinde alıyoruz. Çok bilinen ve duyulan bir yer değil. Biraz da bu yüzden gidip keşfetmek istiyoruz. Bu yazıda 2 günlük deneyimimizi aktaracağım.

Her vakitte kayak yapamıyorsunuz. Öncelikle mevsimin kış olması gerekiyor. Kar lazım çünkü. Bunun yanında rüzgarsız hava, kayak merkezine ulaşım, kayak takımı, uygun kıyafet gibi bir çok etkenin gerçekleşmesi gerekiyor kayak yapabilmek için. Kayak yapmak istiyorsunuz ve nasıl başlayacaksınız? Türkiye 10 kadar kayak merkezi bulunuyor. Yakın olanı ya da arzu ettiğiniz bir tanesini seçerek ilk adımı atmamız lazım. Biz Murat Dağı Kayak Merkezi'ni seçiyoruz. Dediğim gibi biraz da keşfetmek istediğimiz için.

Kütahya merkeze 130 kilometre mesafede bir tesis burası. Şu an için Gediz Belediyesi ve kaymakamlık işletiyor. İşletmeye çalışıyor diyelim. Mahalli imkanlar kısıtlı olduğu için tesiste çok eksiklik var. Bence en önemli eksiklik bilgilendirme. Henüz altyapı filan yeterli seviyede olmadığı için reklam çalışması da yapılmıyor. Biz gitmeden doğru düzgün bir bilgi edinemedik. Neyse ki müessesenin müdürüne ulaştık. En güncel bilgileri ondan almaya çalıştık.

Konaklama için 4 tane apart bulunuyor. Elektrik altyapı çalışmaları tamamlanmadığı için sadece bu 4 tanesi faal. Diğerleri ise kapalı, yazlık olarak kullanılıyormuş. Apartların gecelik fiyatı 150 lira. 2+1 apartlar bunlar yani 3 aile rahat kalabilir. 150 liranın yanında günlük elektrik tüketimini size ödetiyorlar. Şok. Çok ilginç geldi bize. Daha önce bilgi verilmediği için ödemek istemiyoruz. Dedim ya çok eksiklik var. Muhtemelen bir kaç yıla bu sıkıntılar giderilecek daha profesyonel yönetimler ile daha kaliteli hizmet verilecek.Bu merkezde kayak yapmak istiyorsanız öncelikle yol durumunu öğrenmek gerekiyor. Çünkü biz ilk gün yollar kapalı olduğu için kayak merkezine ulaşamadık. Hatta eğitim alacak öğrenciler bile ulaşamadı. Cumartesi günü pistin karını attıramadık. Ne yapalım, ne edelim derken, kendimizi termal havuzun içinde bulduk. Vücudumuzu daha dinç yapmak için bir soğuk sıcak terapi yaptık. Karlar içinde yüzdükten sonra sıcak suya daldık bir çok kez. 
Sonrasında mangal keyfi. Apartın balkonunda ateş yakıyoruz. 

Ertesi sabah piste yolculuk başlıyor. Pist yaklaşık 5 kilometre yüksekte 2000 rakımı geçiyor. Peki nasıl gideceksiniz. 4x4 aracını varsa sorun yok. Yoksa zincirle belki ama serme zincir olması lazım. Diğerleriyle çıkabilmeniz mümkün değil. Bizim için belediye seferber oluyor. İşletme müdürü yardımıyla piste ulaşıyoruz.


İlk kez kar yapacaklar için eğitim alınması şart. 2 tane eğitmen bulunuyor. Geçen sene buradaki tesiste yangın çıktığı için tüm ekipmanlar binayla birlikte yanmış. Bu yüzden gitmeden ayakkabı ve kayak için bilgi almanızda fayda var. Oraya kadar gidip kayamadan gelebilirsiniz.

500 metrekik piste 1 tane baby lift bulunuyor. Projedeki uzunluğu 2500 metreymiş. Muhtemelen tamamlandığında telesiyej vs. de yapılır dite düşünüyorum. Yeni başlayanlar ve eğitim için yeterli bir pist bence.Dönüşü de kayak yaparken tanıştığımız Uşak ekibi ile yapıyoruz. Yolda mola verip fotoğraf çektiriyoruz. Kendilerine gösterdikleri nazik hareket için teşekkür ederim.Sonuç, eğlendik ve kayak muhteşem bir spor. Her ne kadar tesisin belli bir düzeye gelebilmesi için, 2-3 yılı daha olsa da keyifli bir hafta sonu geçirmemizi sağladı. Umarım devamını getireceğiz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kış deyince akla kar geliyor. Kar deyince de kayak geliyor. Biz de hadi kayak yapmaya gidelim diyoruz ve soluğu arkadaşlarla Murat Dağı...

Hiç yorum yok: