/
0 Yorumiç
Eskişehir'de Türk Kültürünü yaşamış ve yaşayan ülkelerde yer alan Türk izleri taşıyan şaheserlerin küçük örneklerinin sergilendiği Esminyatürk'deyiz, Türk Dünyası Şaheserleri Parkı. Bu parkta Uzakdoğudan Balkanlara kadar 32 adet eserin minyatürleri özene bezene hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş.Tüm eserler Orhun abideleri hariç 1/25 oranında yapılmış. Böylelikle gerçek boyutlarını tasvir edebiliyorsunuz.  Asıllarına uygun yapılmış minyatürlerin bir kısmına gezdikçe şahit oluyoruz. 8 tanesini ziyaret etmişiz fakat Türkiye'deki hiç bir eseri görmemişiz. Demek ki ülkemizde daha görülecek çok yer var.


Aslını gördüğümüz eserlerden 1. Murat'ın türbesi. Yer Kosova, Priştina. Savaş meydanını gezerken yaralı bir Sırp askeri tarafından hançerlenerek şehir düşüyor. İç organları buraya gömülürken, geriye kalan naaşı başkent Bursa'da defnedilmiş.

İşte burası da türbenin Kosova'daki gerçeği.


Makedonya'daki Alaca Cami. Yine aslına uygun yapılmış.Tetova'daki Alaca Cami.


Her birini tek tek yazmayacağım. Türkiye'den Özbekistan'a, Kazakistan, Arnavutluk'a kadar dünyanın pek çok Türk ilindeki önemli eserleri görülmeye değer.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Eskişehir'de Türk Kültürünü yaşamış ve yaşayan ülkelerde yer alan Türk izleri taşıyan şaheserlerin küçük örneklerinin sergilendiği Esmi...

Hiç yorum yok: