/
0 Yorumiç

Uzun bir süredir gitmek istiyordum Pamukkale'ye. Daha doğrusu üniversite yıllarım geçtiği Denizli'yi Gülsüm'e gezdirmek istiyordum. Üniversite zamanı can ciğer olduğumuz arkadaşlarımızı da ziyaret etmek istiyordum. Tüm bu isteklerimizin gerçekleşmesi için yıllarca bekledik. Ta ki bu hafta sonuna kadar. Yıllık izinlerin iptal edildiği bu günlerde hafta sonu gezilerimize Denizli ile başlıyoruz.

Denizli gezimizin ilk durağı Pamukkale oluyor. Çok güzel bir isim vermişiz. Büyük kaya parçaları adeta pamuk gibi gözüküyor. Bu tarzda yakıştırmaları seviyorum. Pamuk kale, pamuktan kale. Peki bu bembeyaz büyüleyici kale nasıl oluşmuş? Önce bu soruyu cevaplayarak başlayalım gezimize. Pamukkale'nin bu şekilde beyaza bürünmesini sağlayan buradaki yer altı kaplıca suları. Bu sular içindeki erimiş karbon dioksit sayesinde geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden basınçsız ortama çıkması yani gün yüzüne çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim de zamanla pamuk gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur. Pamukkale de bu şekilde oluşmuştur. Dünyada ise bir çok benzeri olsa da burası 1 numara olarak yerini korumaktadır.

Pamukkale'nin bembeyaz travertenlerinin hemen arkasındaki bir diğer güzelliği de burada bulunan antik şehirdir. Hierapolis antik şehrini kuzey kapısından girerek travertenlere kadar gezebilirsiniz. Biz sıcak havaya aldırış etmeden bu yolu tercih ediyoruz. Dileyenler için servis imkanı da mevcut.Doğal yapıya uygun inşa edilmiş yeni havuzlar zamanla beyaza dönüşmeyi bekliyor. Pamukkale'nin kuzey kapısına yakın bölgedeki bu havuzlar yoğun turist akınından henüz nasibini almamış. Sadece biz vardık burada. En çok Azra tadını çıkarı diyebilirim. Bir havuzdan çıkıp diğerine girdi. Suya, yüzmeye doydu.
Hierapolis içinden Pamukkale'ye doğru yürüyüşe devam ediyoruz.

Burası da Pamukkale'nin 7 kilometre ötesinde bir başka kaplıca. Karahayıt. Minik bir Pamukkale diyebiliriz. Kalsiyumum yanında demir içeren sıcak yer altı suyu burada kaya üzerinde beyazın aksine kızıl bir renk voluşturuyor Kaplıcanın ortasında bunu görebileceğiniz küçük bir tepecik bulunuyor.


Denizli gezimizin ilk bölümünü burada bitiriyoruz. Hem üniversite, hem arkadaş ziyareti yapacağız. Denizli sokaklarında gezip eski günleri hatırlayacağız. Gergin geçen Türkiyenin gündeminden bir nebze uzaklaşıp güzel bir hafta sonu geçirmiş oluyoruz.Bunlar da ilginizi çekebilir

Uzun bir süredir gitmek istiyordum Pamukkale'ye. Daha doğrusu üniversite yıllarım geçtiği Denizli'yi Gülsüm'e gezdirmek ist...

Hiç yorum yok: