/
0 Yorumiç

Ağzınızı sulandıracak bir yemek tarifi vereceğim şimdi. Hazır mısınız? Resimden de görüleceği üzere tarifin adı lahmacun. Lahamacunun lezzetli olması için bir çok faktörün bir arada gerçekleşmesi gerekiyor. Lezzeti değiştiren malzemelerin yanında hüner ve pişirilen ortam. Malzemeler kaliteli ve oranları dengeliyse hünerli ellerden çıkan ve meşe fırınında tam kararında pişirilen lahmacunların ağzınızı sulandıracağı kesin. Malzemeleri birazdan vereceğim, temini kolay. E az çok da eliniz yatkınsa çok lezzetli lahmacun yapabilirsiniz. Bu lezzeti bir tık yukarı taşımak için ise odun fırınına ihtiyacınız bulunuyor. Bizim Simav'daki evde var. Biz de gittikçe bu fırından istifade ediyoruz. Geçen sefer pizza pişirmiştik, bu kez ise lahmacun yapmayı deneyeceğiz.

Malzemeleri Urfalı Ramazan arkadaşımdan aldım. Daha önce bize lahmacun yaparak kendini ispatladığı için ona güvenim tam. Şimdi onun verdiği, bizim de tatbik ettiğimiz lahmacunlar için içindekiler listesi:

2 kişilik lahmacun için:
200g kıyma ya da zırhta çekilmiş et
2 adet yumruk büyüklüğünde soğan
1 adet domates
1 yemek kaşığı domates salçası
1 diş sarımsak
1 tutam maydanoz
Karabiber
İsot
Tuz
Az Kimyon
Malzemelerin özelikle domates ile soğanın çok ince doğranmış olması önemli. El yordamıyla bu kadar ince yapamam derseniz ya da çok kişi için yapacaksanız rondo kullanabilirsiniz. Domates ile soğanları üzerine diğer malzemeler ile baharatları katarak karıştırıyoruz. Sonrasında kıyma ile yoğurup bir süre bekletiyoruz.İç malzememiz hazır beklerken, hamuru da mayalanması için bekletebilirsiniz. Çok az maya kullanıyoruz. Çünkü çok ince açıyoruz hamuru ve çok kabarmasını istemiyoruz.


2-3 saat öncesinde yakıp ısıtmaya başladığımız fırının lahmacunlarımızı pişirmeye hazır hale gelmesi zaman alıyor. Çünkü çok sıcak iken lahmacunları içine koyduğumuzda bir kaç dakika geçmeden köz halinde bulabilirsiniz. Bu yüzden fırın sıcaklığı önemli. Daha önceki deneyimlerimizin sayesinde uygun sıcaklığı yakalayınca pişirme işlemine geçiyoruz. Bu maharetli eller kimin acaba? Gülsüm'ün olabilir mi? Evet onun elleri. İnce ince açıp iç malzemeyi hamurun üzerine döşüyor birer birer.  Ben ise fırının başındayım, pişirme işinde görevliyim.
İşte kıtır kıtır olan lahmacunlarımız. Lezzet on numara. İddia ediyorum, dışarıda bu kadar lezzetli lahmacun yiyemezsiniz. Sıcak sıcak fırından çıktığı gibi içine limon sıkıp, maydanoz koyup mideye indiriyoruz. Afiyet olsun...


Bu da lahmacun çakma kardeşi peymacun.Bunlar da ilginizi çekebilir

Ağzınızı sulandıracak bir yemek tarifi vereceğim şimdi. Hazır mısınız? Resimden de görüleceği üzere tarifin adı lahmacun. Lahamacunun ...

Hiç yorum yok: