/
0 Yorumiç

Gezimizin 8. gününde Bosna Hersek'ten ayrılıp, bir sonraki durağımız olan komşu ülke Sırbistan'a doğru yola çıkıyoruz. Balkan gezimiz boyunca yapacağımız en uzun yolculuğu bugün gerçekleştireceğiz. 300 kilometrelik yol bizi bekliyor ki bunun sadece 60 kilometresi duble yol. Bu yüzden molalarda 6 saat gibi uzun bir yolculuk süresi olacak. Akşam vakitlerinde 2 gün konaklayacağımız Sırbistan'ın beyaz şehri başkent Belgrad'a varıyoruz.

Belgrad da çoğu Balkan başkentleri gibi nehir kenarına kurulmuş bir şehir. Tuna ve Sava nehirleri bu şehirde kesişiyor. Tarih kokan bu şehir Balkanların Avrupa'ya açılan kapısı olmuş ve bu jeopolitik konumu sebebiyle onlarca kez savaş görmüş. Savaşlar sonucu 40 kez yıkılmış ve tekrar inşa edilmiş. Sırbistan ve Belgrad'ın tarihini profesyonel rehberden dinlemek ve kısa bir şehir turu yapmak için city walking tura katılıyoruz. 
Sırbistan sokaklarında turlarken günümüzde ayakta kalan ve şehirdeki tek Osmanlı eseri olan Bayraklı Camiyi ziyaret ediyoruz. Şehir o kadar çok tahribat görmüş ki kale meydanı saymaz isek en eski yapısı bile 16. yüzyıldan kalma bu cami. Belgrad'ın Pasarofça Antlaşması ile Avusturya'ya bırakılmasından sonra Bayraklı Cami kısa bir süre kilise olarak kullanılmış. Şehir Osmanlı tarafından tekrar geri alınmasından sonra tamir edilerek yeniden ibadete açılmış.1867'de Belgrad'ın Osmanlıların elinden çıkmasından sonra Sırplar tarafından resmi olarak Müslüman cemaate tahsis edilmiş. O günden beri de sayısı iyice azalan günümüzde yaklaşık 20 bin civarındaki Müslüman toplululuğa cami olarak hizmet etmekte.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Gezimizin 8. gününde Bosna Hersek'ten ayrılıp, bir sonraki durağımız olan komşu ülke Sırbistan'a doğru yola çıkıyoruz. Balkan g...

Hiç yorum yok: