/
1 Yorumiç

"Çiçekler burda, çocuklar burda. La la lal lal la. EXPO 2016 Antalya'da..." ile başlayan şarkıdan anlaşılacağı üzere Türkiyenin ilk EXPO'sunun teması çiçek ve çocuk. Bu yüzden çok renkli bir EXPO bekliyor bizi. Yıllar öncesinden ta 2011 yılından beri süren hazırlıkların artık meyvelerini verme vakti geliyor. Takvim 23 Nisanı gösterdiğinde Türkiye hazırız diyecek. Biz de hazırız diyeceğiz ve aylar öncesinden aldığımız sezonluk biletleri eskitmek için kapılarını açan EXPO 2016 Antalya'ya merhaba diyeceğiz. 


EXPO turumuzun öncesinde bu organizasyonla ilgili kısa bilgi vermek istiyorum. Dünyanın en büyük sergisi EXPO. Dünya kupası ve olimpiyatlardan sonra ekonomik ve kültürel etki yaratan en büyük organizasyon EXPO. 19. yüzyılın ortalarından beri yani yaklaşık 150 yıldır düzenlenen uluslararası bir etkinlik EXPO. Bizim anladığımız ise; Türkiye'de ilk kez düzenleniyor olması, bunun yanında kültürel deneyim sağlaması ve her kuşağa sunduğu eğlence.

Girişte, her noktadan görülebilen 114 metrelik bir kule karşılıyor bizi. Paris'teki Eyfel kulesi de bir EXPO hatırası olduğunu belirteyim. Henüz kuleye çıkış yapılamıyor fakat kısa bir süre sonra hizmete açılacağını öğreniyoruz. Kule ile birlikte amfi tiyatrolar, sergi salonları çocuk adası, yağmur ormanı serası, su değirmeni, kongre merkezleri, büyük bir göl ve köprüler, bilim ve teknoloji merkezi gibi bir çok yapı fuar alanı içerisinde inşa edilmiş. Bence tüm alanı turlamak için en az 2 gün gerekli. Yapılan aktivitelere katılmanıza bağlı, bu süreyi daha da artırabilirsiniz. Ya da farklı dönemlerde bir kaç kez kısa süreli ziyaret edebilirsiniz. Sezonluk bilet ile açılış tarihi olan 23 Nisan'dan 29 Ekim'e kadar sınırsız giriş yapılabiliyor. İşte EXPO kulesi.


EXPO alanında her bir köşe rengarenk çiçeklerle bezenmiş. Bu çiçekleri ayrı bir yazımda paylaşacağım. Bununla birlikte çocuklar için tasarlanmış bilim ve teknoloji merkezinde çeşitli deneysel faaliyetler yürütülmekte, gün boyu çocuk adasında konsept eğitici oyunlar oynanmakta. Onlarca tematik oyun parkı da yine çocuklar için hazırlanmış. Her şey çocuklar için yapılmamış ama tema çocuk olduğu için her şey onlar bir adım önce. Daha çok 4-5 yaşlarındaki çocuklara hitap ediyor tüm bu faaliyetler ama bir yetişkin de çocuk gibi eğlenmek istiyorsa ki muhakkak denemeli, buyursun gelsin.

Çocuk adasında yan yana dizilmiş çeşitli atölyeler bulunuyor. Bu atölyelerden yoğun zamanlarda reservasyon yapmanızı öneririz. Çünkü önlerinde kuyruk oluşuyor giriş yapabilmek için dakikalarca bekletiyorlar. Her atölyenin yaş aralığı var ve bunun dışında katılım almıyorlar. Biz Azra ile minik eller atölyesine girebiliyoruz sadece, diğerleri yaştan dolayı tutmuyor. Bizim yaşımızda üst sınıra takılıyor. Hehehe
Çocuk adasındaki çeşitli etkinliklerin yapıldığı atölyeler...
Fuarın 2 tane maskotu bulunuyor, bunlar Ece ile Efe, Yörük kıyafeti ile EXPO bandosunun ardından korteje eşlik ediyorlar. Ece'nin saçında, Efe'nin ise yakasında şakayık çiçeği var. Kırmızı renkli şakayık çiçeği EXPO 2016'nın sembol çiçeği olmuş. Biz de Ece ve Efelerin ardından bir süre korteje eşlik edip alkış tutuyoruz.Sergi salonlarından kendi kendine yetebilen akıllı park, akıllı bina ve daha genişi akıllı ev projeleri sergileniyor. 


Japonlar biliyorsunuz ince ruhlu oldukları için sanata düşkün insanlar. İkebana öğretisi  bu sanatlardan biri. Türkçesi çiçek düzenleme sanatı diyebiliriz. Basitçe konulan çiçeklerden oluşmuyor ikebana. Belli bir sanatsal form çerçevesinde insan elinin doğaya rötuş yapması gibi bir şey aslında. Bu sergide ikebananın en güzel eserlerini göreceğiniz mekanlar var.
Çeşitli sergilerden sonra çocuklar için hazırlanmış bilim ve teknoloji merkezine geçiyoruz. Bahçesinde gerçeğe yakın boyutlarda, gerçi gören eden yok da ve hareketli dinozorlar merhaba diyor ziyaretçilere. Bu merkezin içinde yine çeşitli deney ortamları sunulmuş. Çocuklar oyunlarla eğitiliyor hem de aileleri ile birlikte keyifli vakit geçiriyorlar.


Bizim kız koşturmaktan yorgun düşüyor ve öğlen uykusuna yatıyor. Eminim aklında korkutucu dinozor sesleri vardır ve rüyasında onları görüyordur.


EXPO turlamamıza Ayşegül ve annesi Fatma hanım da dahil oluyor. Onlarla da hoşça vakit geçiriyoruz.
Azra etraftaki taş ve odun parçalarından kendine oyun yapıyor. Burası her ne kadar doğal olmasa da doğa kadar eşsiz güzellikte ve bunun tadına varabilmesi için bu iki gün üzerini kirletmesine izin veriyoruz.
EXPO'da bir de restoranlar sokağı bulunuyor. Et, balık, ızgara vb. her damak tadına uygun restoran mevcut.
Onlarca şişme çocuk parkı hazırlanmış. Çocuklar için survivor burası.
Çiçek heykeller fuar alanının batı cephesine doğru yerleştirilmiş. Çeşitli hayvan figürleri canlı çiçek kullanılarak sanat eserlerine dönüşmüş. Onlardan bazılarını aşağıda paylaşıyorum.

EXPO eğlenceleri akşam da devam ediyor. Bir çok şehir ve ülke büyüklü küçüklü alanlarda botanik temalı sergilerini yapıyorlar. Ankara da bu sergilerden biri. Bir süre oturup buradaki konseri dinliyoruz.

Cafer kankalar bizi ziyarete geliyorlar. Bir yıldır kendilerini bekliyoruz, öncesi de var da onu saymıyorum. Geçen sene bu gün onlarda misafirdik, o gün bu gün onları da misafir etmek istiyoruz ama gelmiyorlar, gelemiyorlar. Kütahya'ya gelemediler, neyse ki EXPO'ya geldiler de görüşebildik.Kızlar birbirlerini çok sevdiler, geçen sene küçük olduklarından çok iletişim kuramamışlardı. Bu kez bebek, kardeş, abla, arkadaş ilişkisini perçinlediler. Bizim de el ele tutuşarak kızlara örnek olmamız lazım.


2 çocuk da pek yakıştı Sinem...


EXPO'da ilk günümüz böylelikle bitiyor. Demiştim ya fuar alanında en az 2 gün geçirmelisiniz diye. Yarın da kaldığımız yerden devam edeceğiz. Şehir ve ülkelerin açtıkları sergileri turlayacağız. EXPO insanın ufkunu açan, farklı kültürleri birleştiren bir fuar. Hareketli yerleri olduğu gibi sakin kafa dinlemek için ideal yerleri de var. Genç ihtiyar, çocuklu çocuksuz herkese hitap ediyor. Israrla tavsiye ediyorum. 29 Ekim'e kadar kapıları açık kalacak, gelin görün diyorum. EXPO 2016 24 Nisan yazımızda görüşmek üzere.


Bunlar da ilginizi çekebilir

"Çiçekler burda, çocuklar burda. La la lal lal la. EXPO 2016 Antalya'da..." ile başlayan şarkıdan anlaşılacağı üzere Türk...

1 yorum:

  1. Kanka pek ilgilenemedik kusurumuza bakmayın.
    albüm güzel olmuş maşallah

    YanıtlaSil