/
2 Yorumiç

Verzazet'e 5 kilometre uzaklıkta düz araziye kurulan film Atlas Film Stüdyosu dünyanın en büyük açık hava stüdyosu olarak kabul ediliyor. 30 bin metre karelik çöl arazisine kurulan bir çok filmin çekildiği dev bir stüdyo burası. Giriş kısmında ise bazı filmlerin setleri hala kurulu vaziyette ziyaretçileri bekliyor. Biz de Marrakeş'e giderken yol üzerindeki bu film stüdyosuna sokuluyoruz. Girişte rehber eşliğinde gezdiriyorlar. Bu stüdyoda çekilen meşhur filmlerden bahsediyor, çekildikleri setleri gösteriyor. sürekli bilgi veriyor. İçeride hiç bir şeyin gerçek olmadığını fakat aslından farksız yapıldığını görüyorsunuz. İnsanı etkileyen de burası aslında.Ana kapıdan içeri girince film setine düşmüş gibi hissediyor insan. Bazen Roma dönemine, bazen eski Mısır dönemine, bazen uzak doğuya gidip geliyorsunuz gezerken. Girişteki restoran bile eski mısır döneminden kalma gibi tasarlanmış.Stüdyonun yan tarafından Oscar Hotel bulunuyori buraya gelen film ekibinin konaklaması ve ihtiyaçları için hizmet veriyor. Dışarıdan gelenlere de kapısı açık. Bileti buradan aldıktan sonra rehberin gelmesini bekliyoruz. 15 dakika arayla alıyorlar gelen ziyaretçileri, o sırada başkaları da gelirse grup olarak gezdiriyorlar. Biz gittiğimizde bizden başka gelen olmuyor, 10 dakika kadar bekledikten sonra rehber eşliğinde gezimize başlıyoruz.


Bir İtalyan filminde kaza sahnelerinde kullanılan Ferrari. Tekerleri dahil tüm aksamlar polietilen köpükten imal edilmiş.


Yine ahşap ve polietilen kullanılarak inşa edilmiş bir Tibet tapınağı bir çok filme ev sahipliği yapmış.

Karşıdan bakıldığında bir pazar yeri gibi duran dükkanların arkası boş. Ön yüzleri eski görüntüsü verilmiş bir ustalık eseri.Rehberimiz bazı sahnelerin küçük boyutlarda çekildiğini ve bir kamera hilesiyle aslına uygun boyutlarda gösterildiğini anlatıyor.İçi polietilen dolu bir taş. Asterix ve Obelix filmleri başta olmak üzere pek çok filmde kullanılmış.


Mısır tapınağı.

Gördüğünüz bu heybetli yapı aslında duvarlara kağıt kaplama ile oluşturulmuş. Bir diğer film içinde aynı sahne olmaması için duvar kaplamalar değiştirilerek çekiyormuş.

Yine yapay bir palmiye ağacı. Bu stüdyoda gerçek bir şeye rastlamanız mümkün değil.
Sürekli yeşil duran ve hiç yaprak dökmeyen bir ağaç...


Ali Baba ve Kırk Haramiler filminden...


Aşağıdaki kapıyı özellikle çekiyorum. Kat kat farklı renkleri görüyorsunuz. Bir filmde kımızı olmuş, başak filmde yeşil olmuş, mavi olmuş. 


Verzazet film çekimi için gün ışığının  çok uygun olduğu bir bölge ve geniş bir çöle havzasına sahip. Kral bir bu sektörün gelişmesi için askerlerini ücretsiz figüran olarak oynatmış ve Fas'ın Hollywood'unu inşa etmişler. Bu sayede yabancı yapımcıları ülkesine çekmeyi başarmış. Alexander the Great'ten the Mummy'ye, Brad Pitt'in oynadığı Babel'den Asterix ve Obulix'e bir çok meşhur film buralarda çekilmiş. Burada çekilen tüm filmleri Atlas Stüdyosu'nun internet sitesinde bulabilirsiniz.

Atlas'tan az ötede CLA film stüdyoları var. Burada da daha çok filmlerde kullanılan kostümler yer alıyor. Buraya kadar gelmişken burayı da geziyoruz. Ardından bekle bizi Marrakeş diyeceğiz. Tizi Tişka'yı aştıktan sonra karşımıza Marrakeş çıkacak. Yol uzun değil ama kıvrımlı bize iyi yolculuklar.Bunlar da ilginizi çekebilir

Verzazet'e 5 kilometre uzaklıkta düz araziye kurulan film Atlas Film Stüdyosu dünyanın en büyük açık hava stüdyosu olarak kabul edi...

2 yorum:

  1. Bu Rotada Ait Ben Haddou da iyi bir alternatif

    YanıtlaSil
  2. Elinize saglik cok guzel bir anlatim

    YanıtlaSil