/
0 Yorumiç

Fes'teki en renkli zamanlarımızı rengarenk deri satan dükkanların arasından geçerek ulaştığımız tabakhane bölgesinde yaşıyoruz. Deri dükkanları cıvıl cıvıl bizdeki gibi hakim renk kahverengi ve siyah tonları değil. Eğlenceli renkler ağırlıkta, sarı mavi kırmızı ağırlıkta. Bu durum insanın içini açsa da moda olarak biraz old fasion geliyor bize. Bu yüzden bir ikisine girdikten sonra diğerlerine bakmıyoruz bile. Bizim en çok merak ettiğimiz ise işin vitrin tarafından çok mutfak tarafı. Bu derileri hayvan postundan nasıl ve hangi koşullarda mamul haline getiriyorlar? Fas'a giden arkadaşlardan ve internetteki fotoğraflardan sonra canlı gözlerle görmek ve o atmosferi solumak, iyice merak ettiğimiz tabakhaneye gitmek için bir mağazanın teras katına çıkıyoruz.


En büyük tabakhane tadilat içinde tüm kuyular restore ediliyor, Muhtemelen daha modern bir hal alacak, bu da demek oluyor ki eski halini gören gördü de biz göremeyeceğiz. Biz böyle söylenirken bir vatandaş durun ya bu kadar üzülmeyin ben sizi biraz daha küçük ama görülmeye değer bir tabakhaneye götüreceğim deyip elimize bir dal nane tutuşturuyor ve beni takip diye hızlıca ilerliyor. Bizi götüren adam bir süre sonra başka bir adamı çağırıyor ve fotoğraf çekmek için bahşiş pazarlığı yaptırıyor bizimle. 30 dirheme anlaşıp ağır kokuların yayıldığı üretim bölümüne geçiyoruz.


Buradaki işçilerin çalışma koşullarını tasvir gerek duymuyorum. Fotoğraflar gayet açık seçik gösteriyor ki çok ağır ve kötü koşullarda çalışılıyor. Yazın kavurucu sıcağında da aynı işler yapılıyor, 40 santigrat derece altında. Tabi ücretleri doygunmuş bizim rehberin söylediğine göre, çok ağır çalışıyorlar ama iyi de kazanıyorlarmış. 4 saat sabahtan, 4 saat öğleden sonra çalışıp günlük 100 Euro alıyorlarmış. Başka türlü yapılacak iş değil gerçekten.

Şimdi sizi tabakhane fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum. Sadece görseli aktarabildiğimiz için koku gelmeyecek, haliyle nane de vermeyeceğiz. :)


Gezdiğimiz şirketin patronu ile de hatıra fotoğrafı çektirip, tabakhane turumuzu sonlandırıyoruz. Zaten dayanacak burun murun kalmadı.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Fes'teki en renkli zamanlarımızı rengarenk deri satan dükkanların arasından geçerek ulaştığımız tabakhane bölgesinde yaşıyoruz. Der...

Hiç yorum yok: