/
0 Yorumiç

Fas gezimizin tüm konaklamasını Couchsurfing ile yapabilirdik. Ziyaret ettiğimiz hemen hemen tüm şehirlerde böyle bir imkanımız vardı. Çok kişi de davet etmişti. Biz ise hem Fas'ın meşhur olan riad ve kasbahlarını görmek istememizden hem de rahatlık açısından CS'yi tercih etmedik. CS ile tanıştığımız arkadaşlar ile dışarıda buluşup, vakit geçirdik. Bunu konaklama için alternatif sunmak için anlatıyorum.

Birinci yöntem Couchsurfing ile konaklama dedikten sonra ikinci yöntem riadlar olsun. Riad bizdeki butik otel havasında köşkler aslında. Riadı orta kısmında tüm odaların açıldığı bir avluya sahip ve bu avluda bazen bir havuz, bazen meyve ağaçları olan büyük bir köşk olarak düşünebiliriz. Bazıları ahşap işlemeyle bezenmiş odaların, bazıları seramikle süslenmiş. Albenisi olan yerler. Fiyatları da gayet makul, 2 kişi 50 ile 100 lira arasında değişen fiyatlara sahip. Bir çoğu kahvaltı veriyorlar. Reservasyon için araştırma yaparken kahvaltı vermeyene de rastladım. Fas kültürünü daha fazla solumak istiyorsanız otel yerine riadları tercih edebilirsiniz.

Ekseri medine içinde yer alan riadları seçerken, araç park yerine yakınlığını göz önünde bulundurmalısınız. Tabi ki merkezi yerde olması da önemli. Gün içinde temel ihtiyaçlarınız için riada dönmek istediğinizde bu iş işkence olmamalı. Araçla geziyorsanız dediğim gibi otoparka mesafe önemli. Medine içinde yer aldığı için özel park yeri zaten yok da en azından aracınızı güvende bırakabileceğiniz bir otopark olsun. 3-5 dakika gibi bir mesafe yakın sayılabilir.

Riadlarda yastık ve yataklar biraz sert oluyor. Bunu tüm kaldığımız yerlerde böyle olduğu için söylüyorum. Tesadüf olma ihtimali az da olsa var, yok değil. Bizim kaldığımız yerlerde yastık ve yataklar sertti deyip toparlıyayım cümleyi. Bir iki geceden sonra alışıyor insan. Yatak neyse de yastığımın çok yumuşak olması gerekiyor rahat uyuyabilmem için. Bu sebeple on gün boyunca yastıksız yattım.


Bir diğer konaklama türü ise kasbahlar. Kasbahlar konaklama tesisi olmadan önce geniş ailelerin kaldığı yerlere verilen bir isimmiş. Günümüzde ise bir çeşit otel olarak kullanılıyor. Kasbahlarda riadlar gibi yine Fas mimarisini görüyoruz. Riadlara göre daha büyük, daha geniş ve çamurdan inşa ediliyorlar. Riadlar daha çok şehirlerin medine bölgelerinde konaklama olarak hizmet verirken, kasbahlar şehir dışlarında, yollarda ve özellikle Fas'ın çöle yakın güney bölgelerinde karşımıza çıkıyor. Kesinlikle denemelisiniz. Merzouga'da kaldığımız kasbah fevkaladenin fevkinde idi. Öyle bir balkonu vardı ki gece ışıl ışıl parlayan yıldızlara ev sahipliği yaparken, gündüz Erg Çebi'nin kızıl kum tepelerini yakınınıza getiriyordu. Bir de çöldeki konaklamamızdan bahsedeyim. Fas genelinde konaklayabileceğiniz dördüncü bir alternatif değil çünkü sadece çöl bölgesinde Merzouga ve Zagora bölgelerinde tercih edebilirsiniz. Çöl ortasında kalmak, çadırda daha önce kalmamış olanlar için ilk etapta ürkütücü olabilir. Çünkü bir çok yabani hayvan, çöl tilkisi, köpekler, kediler, fareler, yılanlar vs. Gece zifiri karanlıkta çadırınızın yanına yaklaşıp, çıkardıkları sesler ile tırstırabilir. Ama tırsacak bir durum yok. oldukça korunaklı keçe kaplı çadırlar, hem soğuktan, hem rüzgardan hem de çöl hayvanlarından sizi koruyacaktır. Güven içinde kalabilirsiniz. Bazı çadırlarda güneş paneli ve kaynak suyu bile mevcut. Yine konaklama seçimi yaparken bu olanakların olup olmamasını değerlendirebilirsiniz.


Fas'ta konaklamalar bu şekilde. Riadlar, kasbahlar ve tabi ki CS birer alternatif. Oteller yine dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da var ama alternatif olarak sunmuyorum, bizim tercih sebebimiz değil. Riad ve kasbahlar fiyat, ulaşım ve konfor açısında sizi tatmin edecektir. Ben fiyatlar 50-100 lira arasında değişiyor dedim ama daha uygun fiyata da konaklamak mümkün, çok daha pahalı yerlerde de.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Fas gezimizin tüm konaklamasını Couchsurfing ile yapabilirdik. Ziyaret ettiğimiz hemen hemen tüm şehirlerde böyle bir imkanımız vardı. ...

Hiç yorum yok: