/
0 Yorumiç
Bu yazımızda 10 günlük yaşadığımız masalsı Fas turumuzdan bir başka sayfa açacağız. Bu sayfada Fes'ten ayrılıp çöle giderken uğradığımız bir şehir olacak. Paylaşacağımız fotoğraflara baktığınızda, Fas'ta çekildikleri belirtilmeseydi, sanki batı Avrupa'daki küçük bir şehirden çekilmiş zannedebilirdiniz.Atlas dağlarında bulunan küçük bir şehir Ifrane. Kış döneminde kayak ve dinlenme merkezi oluyor. Afrika kıtasının en soğuk olduğu bölge burası. Geçmiş yıllardan günümüze dek sıfırın altında 23,9 derece ile en soğuk sıcaklık rekoruna sahip bir şehir. Evlerin çatıları da bu yüzden oldukça eğimli yapılıyor.

Garden city, belki duymuşsunuzdur. Bizdeki bahçe şehir gibi apartmanlar şeklinde değil tabi ki. Dağ evleri şeklinde inşa edilen bahçeli evlerden oluşuyor ve şehirde çok fazla ağaç oluyor. Ağaçlar ile evler iç içe gibi düşünebiliriz. Özellikle 1. dünya savaşından sonra 19. yüzyıl endüstri merkezli şehirlerin sorunlarını çözmeye yönelik bir proje olarak tasarlanmış. İlk uygulamalarını Britanya ve Fransa'da görüyoruz. Ifrane'daki şehir planı da 1920'lerde bir garden city modeli olarak çizilmiş ve hayata geçirilmeye başlanmış. 


Şifalı sıcak su kaynakları da bu bölgeyi değerli yapıyor. Sudan gelen sağlık (SPA) hizmeti yine Ifrane'deki Michlifen merkezi tarafından buraya gelen konuklara veriliyormuş. Sonbaharın dökülen yapraklarıyla bezenmiş yollarından şehre giriyorsunuz. Şehre girerken içinizi bir rahatlık ve huzur kaplıyor. Burada yaşayan insanlar sakin, stresten uzak bir hayat sürüyorlar. Bir o sokak bir bu sokak ayrılasımız gelmiyor. Önümüzde daha direksiyon sallamamız gereken 400 kilometre yol var.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu yazımızda 10 günlük yaşadığımız masalsı Fas turumuzdan bir başka sayfa açacağız. Bu sayfada Fes'ten ayrılıp çöle giderken uğradığımı...

Hiç yorum yok: