/
0 Yorumiç

Fes turumuzun ardından istikamet Fas'ın Cezayir sınırında bulunan Erg Çebi çölü. Merzouga şehrine yakın bir çöl burası. Sonraki yazılarımızda ayrıntılı bilgi vereceğiz. Sabah kargodan aldığımız ceketin ceplerini kontrol ettikten sonra arabanın ruhsatına ve diğer dökümanlara kavuşmak bizi nasıl mutlu ediyor anlatamam. Sabahki yaşadığımız bu mutluluk ile yola koyuluyoruz. Ifrane'ye uğradıktan sonra sırasıyla Azrou, Midelt, Erraşit, Erfoud'tan geçeceğiz ve son durak Merzouga olacak. Yaklaşık 500 kilometrelik bir güzergah bizi bekliyor. Akşam saatlerinde inşallah geceyi geçireceğimiz çöl manzaralı kasbaha varacağız. İşte, Fas gezimizde bir günde en fazla yol kat ettiğimiz güzergah, Fes - Merzouga arası.

Güzergahtaki şehir merkezlerinde yemek için mola verebilirsiniz. Yol üzerinde küçük restoranlar da bulabilirsiniz. Biz öğle yemeğini Midelt'te yemeği tercih ediyoruz. Güzergahın tam ortasında kalmış oluyor Midelt. Orada güzel tajin yapan bir restoran var. Ana yol üzerinde Burada hem soluklanıyoruz hem karnımızı doyuruyoruz. 1 saatlik moladan sonra yolumuza devam edeceğiz.
Yolun solundaki taşı görüyorsunuz. Bu taşlardan yol boyunca belli noktalarda bulunmakta. Bu taşlar kilometre taşları ve yol üzerindeki şehirlere kalan mesafeleri gösteriyor. Kilometre taşı tabiri de buradan geliyor demek ki. Belki yıllar önce bizde de bu şekildeydi. Sadece bu güzergahta değil Fas'ın her tarafında görüyoruz bu taşlardan.


Erfoud'da yaklaşınca acayip bir bisiklet ve motosiklet trafiği ile karşılaşıyoruz. Yollarda daha önce rastlamadığımız bir trafik işaretinin de ilk burada görüyoruz. İki yönlü trafik işaretini bilirsiniz, aşağı yukarı 2 oktan oluşan. Bunların yanına bisiklet işaretli bir diğer ok koymuşlar. Yani bisiklet yolu var, Marrakeş'te de göreceğiz bu işaret ve yollardan. Yolların sağ şeritlerine i üçte bir genişliğinde bisiklet yolu ilave yapılmış. Bu bisiklet ve motosiklet yoğunluğu için güzel bir çözüm. Takdir ediyoruz.

Hava kararıyor biz hala yollardayız. Saat 8 gibi Moyahut Kasbah'a varıyoruz. Merzouga'ya varmadan 5 kilometre beride kalıyor. Ertesi gün vakit geçireceğimiz ve bizi misafir edecek arkadaşımız da bizi bekliyormuş. Kendisiyle couchsurfing aracılığı ile arkadaş olmuştuk. Sağ olsun tur planını yaparken takıldığım konularda beni bilgilendirmişti. Umarım kendisiyle güzel vakit geçireceğiz. Şimdi yorgunluk çayı içip, ışık kirliliğinin olmadığı kasbahta gökyüzünü keyfini çıkaracağız.Bunlar da ilginizi çekebilir

Fes turumuzun ardından istikamet Fas'ın Cezayir sınırında bulunan Erg Çebi çölü. Merzouga şehrine yakın bir çöl burası. Sonraki yaz...

Hiç yorum yok: