/
0 Yorumiç

Fas'ın en batısında Atlas Okyanusu kıyılarında yer alan küçük bir şehir Essavira. Gezimizin son gününe kadar nasıl telaffuz edildiğini bilemediğimiz şehir. Berberi dilinde Amagdul olarak biliniyor, ecnebiler ise Magador diyor buraya. Şehre girerken  yolun sağı solu kilometrelerce argan ağaçlarıyla bezeli. Benim gibi saçlarınız seyrekse argan yağını muhtemelen duymuşsunuzdur. Oldukça değerli bir yağ, ağaçlarının meyvelerindeki çekirdekten damıtılarak çıkartılıyor, kozmetik ve eczacılıkta kullanılıyor. Argan ağaçlarını geçtikten sonra okyanus kokulu şehir uzaktan görülmeye başlıyor.
Mevsim sonbahar aylardan Kasım olmasına rağmen Essavira'da hala deniz vakti bitmemiş. Sahil Atlas Okyanusu'nun hırçın sularına aldırış etmeyen Faslılarla dolu. Kimileri güneşleniyor, kimileri yürüyüş için sahile gelmiş, kimileri ise futbol oynuyor. Biz de uzaktan okyanustan esen rüzgarın sesinin dinliyoruz. 

Essavira'daki planımız şöyle; önce tarihi marinayı gezeceğiz, balık pazarı da burada. Sonrasında medineye doğrultacağız yönümüzü ve güzel bir balık yeyip döneceğiz. Marrakesh'ten günübirlik gelinebilir buraya. Yolun tamamı çift şerit duble yol ve yarısı ücretli otoban.Tekneleri görünce Marrakeş'teki otopark aklımıza geliyor. Demek ki tekneleri de aynı usul ile park ediyorlar diyerek gülüşüyoruz. Limandan biraz daha ilerleyince balıkçılar karşımıza çıkıyor.


Okyanustan taze taze balık çıkacak da Faslılar bunu ekmeğin arasına kıstırıp yemeyecekler mi? Tabi ki de yiyecekler. Balık pazarının sonundaki bir fastfoodçu.


Kırmızılım sana yandı canım şarkısı gelsin genç çiftimize... hehe


Bisikletler eski meski ama bisiklet kullanma alışkanlığı var Fas genelinde. Essavira limanında da park halindeki bisikletlerin çokluğu dikkatimizi çekiyor. Fas'ta ciddi oranda bisiklet bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Bisikletler için park yerinin yapılması ve hiç boş yer kalmaması aslında bisikletli yaşam tarzını gösteriyor.

Limanın bir tarafı kumsal iken diğer tarafı kayalık. Kayaların önünden medineye doğru giderken, Atlas Okyanusu'ndan esen sert rüzgarlar nedeniyle oluşan dalgaların kayalıklarda kaybolmasını seyrediyoruz.Bu dar sokaktan medineye giriş yapacağız. Tüm evler beyaz renkte. Beyaz olması hoş görüntü oluşturuyor. Bir yanda okyanus ile gökyüzü mavisi, diğer yanda Argan ağaçlarının yeşili. Ortada beyaz Essavira.


4-5 saat Essavira'da vakit geçirmek için yeterli, belki biraz güneşlenip, Atlas'ta yüzeyim derseniz bir kaç saat daha koyabilirsiniz üzerine. Kısaca, Essavira kumsal, liman, balık pazarı ve medineden oluşuyor. 80 bin nüfuslu küçük ama şirin bir şehir. Fas'ta ziyaret ettiğimiz son şehir oluyor. Artık turumuzun da sonuna geliyoruz. Şimdi Marrakeş'e dönme vakti, yarın sabah da Kazablanka ve ver elini memleket.Bunlar da ilginizi çekebilir

Fas'ın en batısında Atlas Okyanusu kıyılarında yer alan küçük bir şehir Essavira. Gezimizin son gününe kadar nasıl telaffuz edildiğ...

Hiç yorum yok: