/
0 Yorumiç

Hafta sonu babamların bodrum katına yaptırdıkları mini taş fırını test etmek için kahvaltı yapıyoruz. Çok şirin bir görüntüsü var, oyuncak fırın gibi. İlk deneyimimiz pide olacak, peynirli ve kıymalı pide yapacağız. Ardından da bir kaç tane pizza hazırlayacağız. Fırının ısıyı tutması için çok iyi yanması gerekiyor. Bunun için kalorisi yüksek elimizdeki meşe ve erik ağacı odunlardan kullanıyoruz. 1 saat kadar fırın yandıktan sonra közleri bir kenarda toplayıp, pideleri pişireceğimiz kısmı iyice temizliyoruz. Tüm malzemeler ile fırının başındayız. Pideleri yaparken hepimizin bir görevi var. Annem ekmek fırınından aldığımız hamurları açıyor ve iç malzemesini koyuyor. Bu noktadan sonra babam devreye giriyor, fırına verme ve pişirme işi onun. Pişen pideleri ise Gülsüm kesiyor. Babaannem Azra ile oynuyor. Ben ise fotoğraf çekiyor ve pidelerin tadına bakarak pişip pişmediğini söylüyorum. En eğlenceli iş benim galiba. He he he. Pidelerden sonra tezgah ve fırının başına ben geçiyorum İtalyan usulü pizza yapmak için.

İşte o mini taş fırınımız...


Birazdan fırınımızı ısıtacak ve kıpkırmızı kora dönüşecek odun parçaları...


Yaklaşık 1 saat sonraki fırının içinden bir görüntü.


Fırının sol kısmını kullanacağız bu sırada közler yanda fırının sıcak kalmasını sağlıyor. Üzerine un atıp fırının sıcaklığını kontrol ediyoruz. Eğer un hemen yanıyor ise kapağı açık bırakıp sıcaklığın istenilen seviyeye düşmesini beklememiz gerekiyor.


Fırınımız hemen hemen hazır. Artık pideleri açmaya başlayabiliriz. Ekmek fırınından aldığımız 6 öbek hamur parçasından küçük parçalar koparıp, pidelerimizi açmaya başlıyoruz.


Üzerine peynir, kıyma ve pastırma harçlarından koyup, fırına veriyoruz.3 ile 5 dakika arası pidelerin pişmesi için yeterli oluyor.


Biraz tereyağı sürüp, 1 dakika kadar kızarması için tekrar fırına veriyoruz. İşte mis gibi kokan pideler hazır. Afiyet olsun...


Pidelerden sonra pizzalar için tezgahın başına ben geçiyorum. Hamuru olabildiğince ince açmak işin sırrı aslında. İtalyan pizzasının sırrı da bu. Önce bir takım baharat ile çeşnilendirdiğimiz domates sosu, hemen üstüne de bolca kaşar peyniri koyuyoruz.
3 çeşit pizza yapacağız. Birincisi, sucuk, beyaz peynir, siyah zeytin, kırmızı ve yeşil biberden oluşuyor. İkincisi ton balığı, soğan ve mısır. Üçüncüsü ise pastırma, mısır ve beyaz peynir ihtiva ediyor.Yukarıda saydığımız malzemelere sevgiyi katmayı unutmuşum. Sevgiyi kattığımın kanıtı olarak kalpli pizza. Sevgili eşim bu senin için...Bunlar da ilginizi çekebilir

Hiç yorum yok: