/
1 Yorumiç

Azra doğdu doğalı hayatımızın en duygusal, en komik, en maceralı ve en aksiyon dolu filmini izliyorduk zaten. Tek eksiğimiz biraz bilim kurgu ve korkuydu. Kızımız doğumu, eve taşınma, tatil ve Gülsüm'ün işe başlaması derken pek film izlemeye vaktimiz olmamıştı. Eski düzenimize yeni yeni dönerken bu alışkanlığımızı da canlandıralım istedik. Açılışı güzel bir bilim kurgu ile yapalım dedik.


A.S. 5. ayda izledik bu filmi. A.S. ne diye merak ettiniz, değil mi? Azra'nın doğuşunu hayatımızda bir milat kabul ettik ve yazılarımızda A.S.'yi çok kullanacağız. Heyecanı çok da kaçırmamak için çok detaylara girmeyeceğim ama kısaca filmi anlatmak istersem. İnsanların yeteneklerine göre, zekiler, cesurlar, adiller, fedakarlar ve barışçıllar diye 5 gruba ayrılıyor ve dünya düzeni kuruluyor. Ve böylece dünyadaki kavganın kargaşanın önüne geçilmesi düşünülüyor. İnsanlar belli bir yaşla geldiklerinde bir sınava tabi tutuluyorlar ve eğilimli oldukları grup belirleniyor. Sonrasında bir grup seçmeleri bekleniyor. Genellikle ailelerin bağlı olduğu gruplar seçiliyor. Fakat aileden seçilmediği takdirde ailelerle bağ kopuyor. Çünkü gruplar ailelerden önce gelir düşüncesi ve kuralı var.

Zekiler adı üstünde bilim adamlarından oluşuyor, adiller hukuk sistemini yönetiyor. Cesurlar asker ve polisler. Barışçıllar tarım ile uğraşan insanlar. Fedakarlar ise başkalarına yardım etmeyi kendi hayatlarından daha değerli sayan yardımsever insanlar ve dünyayı bunlar yönetiyor. Barışın sağlandığı bu dünya dışında karmaşanın hüküm sürdüğü topraklar da var. Bu durum bir sınır ile ayrılmış. Bu sınırı ise cesurlar koruyor.

Çoğu insan bir gruba yatkın olsa da bir kaç gruba yatkın uyumsuz karakterler çıkabiliyor. Bunlar fark edilince toplumdan dışlanıyor ve sefil bir hayat sürüyorlar. Fedakar bir aile doğan başrol oyuncumuzun grup seçmede yaşadığı sıkıntılar ve dünyada iktidar savaşı için yaşanan kavgalar filmin ana konusunu oluşturuyor. Çok da heyecanı kaçırmamak için bu kadar anlatıyorum.

Film güzel, değişik bir konusu var. Bu kitap uyarlamasının devamı da var aslında. Ingurgent yani kuralsız diye. Şimdiler de ise 3. seri geliyor. Biz diğer filmleri de izleme sırasına aldık. Yakın zamanda izleyeceğiz. Merakla bekliyoruz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Azra doğdu doğalı hayatımızın en duygusal, en komik, en maceralı ve en aksiyon dolu filmini izliyorduk zaten. Tek eksiğimiz biraz bil...

1 yorum: