/
0 Yorumiç

Koştur koştur bir gezi planlamadık bu kez, vaktimiz oldukça fazla. Gezi boyunca bazı günler arabamızdan inmeden 2-3 saat Beyrut'un ara sokaklarında kaybolduğumuz oldu. Yön bulmak çok kolay Beyrut'ta. Sahile doğru sür arabayı, batıya çevir direksiyonu, Korniş'i takip et, yoğun trafikten sonra Hamra'dasın. Bu yazımda Beyrut şehir merkezinde arabadan çektiğim fotoğraflardan bir derleme sunacağım.

Keseyi düşünmeden bu kadar gezdiniz, demek ki fuel oil fiyatları uygun diye düşünenler olabilir. Doğrudur, fiyatları şöyledir; 95 oktan benzinin litresi 1300 Lübnan Lirası, Türk parası ile 2.3-2.4 liraya tekabül ediyor. 98 oktan benzin bundan birazcık pahalı. 1400-1500 arası. Dizel ise 0.85 Lübnan Lirası, Türk parası ile 1 buçuk lira gibi bir şey. Su gibi diyebiliriz. Bizim araç benzinli idi, ona rağmen TR'ye göre çok uygun fiyata doldurduk. Toplamda 2 depoya yakın benzin içtik gezi boyunca. Litre fiyatları böyle fakat benzinliklerde 20 litrenin fiyatı yazıyor. Beni ilk etapta şaşırttı, litresi bu kadar olamaz dedim. Siz 20'e bölün ki sizi de şaşırtmasın.


Lübnan'da batılı yaşam tarzı hakim olduğu için çok sık yerel kıyafetle dolaşan insan göremiyoruz. Gördüklerimiz de tüm gezi boyunca 2-3 taneyi geçmemiştir. İşte onlardan birisi... 


Bizim açımızdan bu gezimizde öne çıkan 2 farklılık şunlar oldu. Nargile tiryakiliğini de sayarsak 3 de diyebiliriz. Birincisi taksicilerin yolcu bulma çabaları, Arabadan iniyoruz bismillah yoldan geçen taksi "taks taks" diye bağırıyor, bu kadarına da pes dedirtiyor. Arabanın anahtarını sallıyorum, başını çevirmiyorlar başka türlü, akbaba herifler. Bir diğer farklı durum ise barikatlar, bunlardan bahsetmiştim. Yol kenarlarındaki çeşitli barikatlar, çaktırmadan çektiklerim. Lübnan'da trafik ışıkları ülkemize göre daha kullanışlı. Yolun dönemeç kısmında sağlı sollu konumlandırılmış ışıklar bizdeki ile aynı, bir de yolun karşı tarafında yüksekçe konumlandırılmış ışıklar var. Kafanızı çevirip ışık yeşile döndü mü dönmedi mi diye bakmak yok, karşı yola bakıyorsunuz, üstte ışığı takip ediyorsunuz. Ben bunun sıkıntısını ışıklara geldiğimde en önde ve en sağ şeritte durdu isem yaşıyordum. Bazen ışığı görmek için sağa doğru eğilmem bile icap ediyordu. Bence trafiği kolaylaştıran bir uygulama. Bu güzel uygulamayı yapan Lübnan devleti yolları şeritlere ayıran çizgileri de çizmiş olsa, trafik biraz daha rayına oturur diye düşünüyorum uzaktan bakan bir gözlemci olarak.Lübnan yollarında navigasyonu çok rahat kullanabilirsiniz, en küçük sokakları bile gösteriyor, hiç şüpheniz olmasın. Benim kullandığım android üzerinde çalışan, apple storeda var mı bilmiyorum, "MapFactor Navigator" programı. Open Database Licence'a sahip bu uygulama ücretsiz ve reklamsız çalışıyor. Bulunduğunuz ülkenin haritasını indiriyorsunuz ve size sadece GPS üzerinden konum bilgisi ile offline kullanım imkanı sunuyor. Harita isimlerini ve yönlendirici sesini yerel dil ya da farklı dillere değiştirebiliyorsunuz. Bulunduğunuz noktayı kaydetme özelliği, bizim sıkça kullandığımız arabayı koyduğunuz yeri bulmanız için harika bir fonksiyon. Yollarda iyi bir yardımcı, bir göz atın derim.


Lübnan yollarında tünellerin fazla olması dikkatimizi çekti. Her bit tünel trafiği biraz rahatlatıyor. Korniş'in giriş kısmı ile Hamra caddesi hariç.Beyrut gezintimizi bu 4 yazıyla anlatmaya çalıştım. Beyrut'taki yemek deneyimlerimizi ayrı bir yazıyla paylaşacağım. Bundan sonraki duraklarımız Beyrut dışında Lübnan'ın diğer görülesi yerleri olacak. Mağaralardan, kalelere, saraylardan, denizin kızgın kumuna kadar çeşitli etkinlikler bizi bekliyor. Görüşünceye dek esen kalın.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Koştur koştur bir gezi planlamadık bu kez, vaktimiz oldukça fazla. Gezi boyunca bazı günler arabamızdan inmeden 2-3 saat Beyrut'un ...

Hiç yorum yok: