/
1 Yorumiç

Hafta sonu yapacağımız Bekaa Vadisinde bulunan Baalbek ziyaretimizi Couchsurfing  ile yapacaktık. Fakat termin aldığımız arkadaşın yakını hastaneye kaldırıldığı için Pazartesi'ye ertelemek durumunda kalıyoruz. Buranın Hizbullah'ın kontrolünde olduğunu ve 5 noktada askeri kontrol yapıldığını öğrenince de ziyaretimizi iptal edip, 2 gün deniz tatili yapmaya karar veriyoruz. Muhtemelen bir şey olmaz ama, olur ya kaşımızı gözümüzü beğenmezler, 3 buçuk aylık yavru ile gideceğiz, riske atmayalım diyoruz. Baalbek'te ne var, neyi göremeyeceğiz? Fenikeliler tarafından inşa edilmiş, Romalılar döneminde kullanılmış, Türkiye'de alışık olduğumuz antik bir kent göremeyeceğiz. Biz bunun yerine tur programımızı revize ederek Lübnan turumuzun son 2 gününü Akdeniz sahillerinde geçireceğiz.

Yüz ölçümü olarak kıyaslama yaparsak, Kıbrıs adasından çok az büyük diyebiliriz Lübnan için. Kuzeyden güneye ise 210 kilometre Akdeniz kıyısına sahip. Yani Lübnan'ın en iç kesimlerinden bile denize uzaklık 100 kilometrei geçmez. Yukarıdaki fotoğraf her gün önünden geçtiğimiz  Beyrut halk plajından hafta sonu çekilmiş bir kare. Kalabalığı görüyorsunuz, iğne atsanız yere düşmeyecek. Alttaki ise yine Beyrut'tan, Korniş'teki bir otelin sahili. Beyrut'ta denize girmek için buraları tercih edebilirsiniz. Daha sakin bir yer arıyorsanız, kuzeye ya da güneye doğru gittikçe özel tesislere ait küçük kumsallı plajlar var. Günlük 20000 Lübnan Lirası verdiğinizde buralarda güneşlenip, denizin tadını çıkartabilirsiniz.


Bizim gittiğimiz yer oldukça temiz ve güvenliydi. Giriş kısmında küçüklü büyüklü havuzlar, çocuklar için yetişkinler için ayrı ayrı. Her birinin başında can kurtaran bulunması çocuklu ailelerin rahatlıkla vakit geçirebileceği bir mekan yapmış burayı. Gelenlere baktığımızda da çocuklu aileler ağırlıkta diyebiliriz.

Tesise girişte çanta kontrolü yapılması bize garip geldi. Bilet aldıktan sonra bir görevli çantanızda ne var ne yok elini sokup kontrol ediyor. Yiyeceklere izin veriyor, fakat içecekleri su dışında kabul etmiyor. Acıkanlar için küçük bir büfeleri var. Belki bu büfe iş yapsın diye içecekleri sokmuyorlar tesise.
Nargile olmazsa olmaz, tatilin tadı çıkmaz. Ben içmedim ama sağımızda solumuzda denize karşı ya da havuz başında nargile içenler azımsanmayacak kadar fazla.
Lübnan'da gönül rahatlıkla deniz tatili yapabilirsiniz. Deniz bize tanıdık, Akdeniz. Gayet temiz sahillere sahip, Beyrut merkezdeki plajlar için bir şey diyemem çünkü gitmedik fakat şehirden biraz uzaklaştığınızda çok temiz ve güvenli plajlar karşınıza çıkacaktır. Bu tatile deniz, kum ve güneşin yanında kültürel zenginlikleri keşfetmeyi de eklerseniz tadından yenmez bit tatil olur.

Artık Lübnan yazılarımızın sonuna geliyoruz. Bu yazıya da noktayı koyduktan sonra Lübnan mutfağını konu alan son yazımızı da paylaşacağız. Ve Lübnan turlamamızı bir paket haline getirip arşivdeki yerine koyacağız. Ağzımızı sulandıran zahterli Lübnan yemekleriyle görüşmek üzere, şimdilik bu kadar, esen kalın.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hafta sonu yapacağımız Bekaa Vadisinde bulunan Baalbek ziyaretimizi Couchsurfing  ile yapacaktık. Fakat termin aldığımız arkadaşın yakı...

1 yorum: