/
0 Yorumiç

Lübnanlıların en büyük eğlencelerinden biri Korniş'te vakit geçirmek. Her Lübnanlı kendi alışkanlıklarına göre yapıyor bunu. Sabahın erken saatlerinde koşmayı sevenler ile Korniş'teki ilk hareketlenme başlıyor. Bisiklet ile turlayanlar, paten yapanlar akşama doğru dolduruyorlar Korniş'i. Sonrasında aileler de çoluk çocuk bu hareketliliğe dahil olup, akşam vaktinden geceye kadar sahil yolundaki geniş kaldırımları maksimum yükle zorluyorlar.
Şehir merkezinde insan, birçok eli silahlı asker, tank, havan, siperler, savaşlarda kullanılan barikatlar vs. görünce ya korkar ya da kendini güvende hisseder eğer askerlere güveniyor ise. Lübnan'da devlet varlığını hissettirmek için her köşe başında askeri birliklerini konuşlandırarak, vatandaşına "Sen güvende hisset diye biz bak senin yanındayız, kargaşaya artık izin vermeyeceğiz." diyor. Yani biz böyle anlamak istiyoruz.


Deniz manzaralı lüks yapılar tüm sahil boyunca sıralanıyor. Bazıları otel, bazıları iş merkezi, rezidanslar...Hamra'nın kuzeyindeki bu sahil yolu geniş kaldırımları, palmiye ağaçları ile görülesi bir yer. Rouche denilen Güvercin Kayaları'ndan başlıyor, 5 kilometre boyunca uzanıyor. Girişinde küçük bir lunapark ve yanında da restoran ve kafeler var. Bu kafeler akşam vakitlerinde Lübnanlıları canlı müzik ve davullar ile coşturuyor. Palmiye ağaçlarının gölgelerinde banklar sıralanmış, buralara oturup Akdeniz'in dalgalarını izleyip, deniz kokusunu içlerine çekiyor insanlar.


Nargilesiz Korniş olur mu? Bir Lübnanlı için tabi olmaz, mümkün değil. Yanlarında getirenler deniz manzarasına doğru çekiyorlar dumanı. Yanlarında getirmeyenler için de seyyar nargileciler var. Bu keyfe ortak olmak istiyorsanız 15 Lübnan lirası veriyorsunuz, o sizin için hazırlıyor. Çekirdek, nohut, mısır yine seyyar tezgahlarda alıcılarını bekliyor. Gençlerin en büyük eğlencesi de arabalardan son ses müzik açıp efkarlanmak. Bazen Arapça rap dinleseler de ekseri Arap müzikleri dinleniyor, arabesk hastaları çok fazla diyebilirim.

Korniş'te hayat güzel akıyor. Herkes kendi yaşam tarzına göre burada yerini bulabiliyor. Burada din ayrımı yok, sınıf ayrımı yok çünkü herkes burada. Biz de 2 kez yürüyüş yaptık. Bir tanesinde sahilin sonuna kadar yürüdük. Bangee jumping yapanlara da şahit olduk. Kalabalığın atla atla sloganları eşliğinde gözlerini kapatıp kendini boşluğa bırakan cesaretli Lübnanlıları izledik. Ben yapabilir miyim diye düşündüm fakat o cesareti o an için kendime bulamadım.

Beyrut'u turlamaya devam ediyoruz. Sonraki yazımızda şehir merkezine doğru ilerleyeceğiz. Görüşmek üzere...


Bunlar da ilginizi çekebilir

Lübnanlıların en büyük eğlencelerinden biri Korniş'te vakit geçirmek. Her Lübnanlı kendi alışkanlıklarına göre yapıyor bunu. Sa...

Hiç yorum yok: