/
0 Yorumiç

Gezimizin bu bölümü Lübnan'ın güney yakasını keşfetmekle geçecek. Eski Lübnan mimarisinde yapılmış binalar, saraylar ve bereketli topraklar bugün göreceğimiz yerler arasında. Rotamızda Deir Al Qamar kasabası il durağımız olacak, burayı gördükten sonra hemen ötesindeki Beiteddine Sarayı'na geçeceğiz. 19. yüz yılın son miraslarından olan bu sarayı baştan ayağa gezeceğiz. Akşam yine sahildeyiz, Sayda'da.

Restore edilmiş eşsiz bir Lübnan kasabası Deir Al Qamar Türkçesiyle ay manastırı. Bu kasabayı biraz tarihe uzanıp anlatmaya çalışayım. Lübnan tarihinin azımsanmayacak bir kısmı, 400 yılı aşkın Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde yazılmış. 1516 yılında Suriye ve Lübnan, Osmanlı himayesine girmiş ta ki 1. Dünya Savaşı'na, Osmanlı toprakları paylaşılana kadar, yıl 1918. Osmanlı döneminde Lübnan'ın başkenti konumundaki Deir Al Qamar, bu görevi 1. Dünya Savaşı sonunda Beyrut'a bırakmış.


Taş duvar ve kırmızı kiremetli binaların arasından şehrin merkezine sokuluyoruz. Merkezde Deir Al Qamar'ın simgesi 1. Fahrettin Cami çıkıyor karşımıza. Bu cami kasabanın taş dokusuyla bütünleşmiş vaziyette 15. yüz yıldan beri ayakta durmayı başarmış. 1. Fahrettin buranın önemli emirlerindenmş. Daha sonraki yüz yıllarda Emir 2. Fahrettin ise, caminin az ötesine günümüzde bal mumu müzesi olarak hizmet veren bir saray yaptırmış. Müzenin içinde, günümüz ve tarih sahnesindeki devlet yöneticilerinin bal mumu heykelleri yer alıyor.


Sarayın yan tarafında hediyelik eşya alabilirsiniz.


Deir Al Qamar'da, outdoor düğün fotoğrafı çekimleri için pek çok mekan var. Saray merdivenleri, heybetli giriş kapıları, meydandaki fıskiyeli çeşme, taş binaların dar sokakları ve yukarıdan Deir Al Qamar manzarası bunlardan bazıları.Deir Al Qamar'dan tam ayrılmak üzereyken, bir vatandaş buyur ediyor. Bal mumu müzesinin karşısında normalde ziyarete kapalı olan bir köşkün kapılarını bizler için açıyor. Restorasyon çalışmaları devam eden köşkün odalarını bizlere gezdirip, bilgiler veriyor. Bu köşkü de gördükten sonra, buraya 5 kilometre uzaklıktaki Beiteddin Sarayı'na gitmek için aracımıza yöneliyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Gezimizin bu bölümü Lübnan'ın güney yakasını keşfetmekle geçecek. Eski Lübnan mimarisinde yapılmış binalar, saraylar ve bereketli t...

Hiç yorum yok: