/
0 Yorumiç

Mardin'de yöresel yemeklerin tadına bakmanın en kolay yolu, bir öğle yemeği ya da akşam yemeğinde Mardin tabağı sipariş etmeniz. Biz öyle yapıyoruz. Öğle yemeğinde tavsiye üzerine gittiğimiz bir restorana atıyoruz kendimizi o kavurucu sıcakta. Girdiğimiz restoran yeni şehirde kaldığımız Öğretmen Evi'ne yakın bir noktada. Zaten güzel yemek yenebilecek 2-3 restoran var. Morlular mıydı adı? Öyle bir şey, yeni açılmış.

Şimdi Mardin tabağından bahsedelim. Ana yemek öncesi siz istemeden soğuk çorba geliyor. Soğuk sulandırılmış yoğurt, cacık kıvamında. İçinde buğday taneleri var. Mehir diyorlar ismine. Hangi dilde, ne anlama geliyor bilmiyoruz. İslam hukukundaki mehir olmadığı kesin. Buz gibi çorbayı içtikten sonra kocaman tabakta salatamız geliyor. Siz sipariş vermeden geliyor buralarda salata. Galiba doğu kültürünün özelliği bu.

Çorbanın ardından tabağımız geliyor. Bu tabakta Mardin yöresinde tadılacak tüm yemeklerden azar azar bulunuyor. Neler var diye bakacak olursak? Etli ekmekleri var. Konya usulü pide şeklide değil, sadece isim benzerliği etli ekmek. Bildiğimiz ekmek bu ama içinde et var. Mardin^de tüm yemeklerde et var. Birazdan menüyü sayacağım etsiz olanı göremeyeceksiniz.

Etli ekmeği saydık. Devam edelim. Kapalı lahmacun. Bizdeki lahmacunu ikiye katladığınızı düşünün, lahmacunun adı oluyor sembüsek. Tadı aynı ama. Pilava geçelim. İçinde yine et var. Dedim ya etsin yemek yok. Pilav içinde parça etler ve ince kıyılmış maydanoz yaprakları. Pilav da böyle. 2 kaşık güveç geliyor karışık tabakta. Bizdeki güvecin patlıcanlısı. Geçelim dolmaya. Tarif etmeye gerek yok. İç malzemede yine et var. Bir de içli köfte. Tüm doğu mutfağından harmanlanmış Mardin tabağı işte bu lezzetlerden oluşuyor.

Unutmadan söyleyeyim. Bir de bumbar var. Mumbarı biliyorsanız bu da kardeşi bumbar. Mumbar bağırsaktan yapılırken bu işkembeden yapılıyor. Tek fark bu. Ambalaj farklı yani.


İşte bir tabakta Mardin yemekleri böyle. Giderseniz denemenizi tavsiye ederim. Neden benim çok fotoğrafım yok işte nedenlerinden bir tanesi. Makineyi verdik hatıra karesi kalsın arkadaşlarla diye. Yamuk bir fotoğraf aldık, çeken arkadaşın eline, gözüne sağlık. nasıl tuttuysa makineyi yan açılı çekmiş.Bunlar da ilginizi çekebilir

Mardin'de yöresel yemeklerin tadına bakmanın en kolay yolu, bir öğle yemeği ya da akşam yemeğinde Mardin tabağı sipariş etmeniz. Bi...

Hiç yorum yok: