/
1 Yorumiç

Eminim hepimizin yapmaktan keyif aldığı vazgeçilmez bir öğündür kahvaltı. Belki de en keyiflisidir. Zaman zaman akşam yemeği değerlenir, öğle yemeğinin ise pek bir özentisi yoktur. Sizce de öyle değil mi? Ama kahvaltı en özelidir. Sabah uyanır uyanmaz akşam yemeği yiyemezsiniz. Kahvaltıyı ise sabah da yaparsınız, akşam da, gece de. Bazen içinde bir dilim peynir olan küçük bir sandwiçtir kahvaltı, bazen çıtır bir simittir, güne zinde başlamak için içilen bir kahvedir. Bazen de çeşit çeşit zeytinden, peynire, böreğe kadar uzayıp giden, sıcak soğuk tabaklar dolusu geniş bir sofradır kahvaltı. Ne olursa, nasıl olursa, ne zaman olursa olsun kahvaltı benim için en keyiflisidir. Bu yazımızda, önce gözü doyuran, geniş bir menüye sahip bir hafta sonu kahvaltısı sunacağız. Bilecik, Bozüyük'te Kara Fırın'dayız.


Kütahya'ya 80 kilometre, Eskişehir'e 50 kilometre, Bozüyük'ün hemen dibinde küçük bir dere kıyısına kurulmuş, Kara Fırın Alabalık Tesisi'ndeyiz. Tesis, alabalıklarıyla ünlü olduğu kadar, sunduğu kahvaltı ile de nam yapmış. Biz de duyunca bir görelim istedik, anlatılan kadar var mı? Geçen hafta kalabalık bir grup geldiği için yer bulamamıştık, gidemedik yani. Bu hafta başında hemen reservasyon yaptırdık ve kahvaltımızı bekliyoruz. Hafta sonları kalabalık oluyor, çat kapı gitmeyin derim, yer bulamayabilirsiniz.

Biraz da kahvaltıdan bahsedelim. Yarım saat kadar sürüyor kahvaltının hazırlanması. Tüm yiyecekler aynı anda geliyor, büyük bir semaver çay ile birlikte. Sofraya gelen gördüğünüz tüm yiyecekler kiremit kaplarda servis ediliyor. 4 çeşit peynir, biri fırınlanmış, mıhlama, yumurta hepsi fırından çıkmış sıcak sıcak. Fotoğraflar anlatıyor aslında, sofradan daha fazla söz edip,  karnınızı acıktırmayayım.Eee ne demişler, yemekten sonra ya kırk adım atacaksın, ya da yan gelip yatacaksın. Ağaçların arasında bir çok hamak var. Ben hem kırk adım attım, hem de yan gelip yattım.


Hamaktan gökyüzüne doğru bakış... Ağaçların yaprakları maviyi göstermiyorlar...


Dedim ya burası aslında alabalık tesisi. İçinde alabalıkların bulunduğu, büyük bir havuzu var. Etrafında yüksek ağaçlar, arkasında rengarenk çiçekler ile bezenmiş bir bahçe. Çocuklar için oyun parkı ve küçük bir hayvanat bahçesi de mevcut. Ferah bir havası var. Tam anlamıyla dinlendirici bir atmosfere sahip. Bunları görünce yakın zamanda alabalık için tekrar geleceğiz gibi geliyor.

Mutfağına da girdim. Mutfağı bayanlara emanet etmişler. Ben girdiğimde artık kahvaltı faslı bitmiş, alabalık hazırlıyorlardı. Balıkları hazırlayanlar da pişirenler de bayan. Yeterince hijyenik, anne eli değmiş gibi içinize sinerek yiyebilirsiniz.


Kahvaltı için sunum, lezzet ve fiyat yönünden 10 üzerinden 10 puan verip bu hoş mekandan ayrılıyoruz. Biraz daha kalsak, ikram edilen kahvelere rağmen uyuyacağız. Bol oksijen istiyorsanız, su sesi eşliğinde ferah bir ortamda kahvaltı yapmak ya da balık yemek istiyorsanız, kalkın gelin, kesinlikle memnun kalacaksınız.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Eminim hepimizin yapmaktan keyif aldığı vazgeçilmez bir öğündür kahvaltı. Belki de en keyiflisidir. Zaman zaman akşam yemeği değerlenir...

1 yorum:

  1. Rezalet, mekan güzel ama çalışanlar ve servis fiyasko, aynı zamanda yaklaşımları da samimi değil, kesinlikle tavsiye etmem.....

    YanıtlayınSil