/
0 Yorumiç

Günaydın Konya! Gözlerimizi bu tarih kokan şehirde açıyoruz bu sabah. Bugün turlamamızın dördüncü günündeyiz. Yarıladık yani. Bugünkü gezintimiz, Hz. Mevlana'nın türbesinin yer aldığı Mevlana Müzesi'ni ziyaret ile başlıyor. Hemen ardından Konya'dan ayrılacağız. Eğirdir Gölü'nde ilk molamızı vereceğiz. Can Ada ve Yeşil Ada'yı turlayıp, Eğirdir manzaralı yöresel bir öğle yemeği yiyeceğiz. Turumuz, Isparta ile devam edecek. Gül suyu, sabunu, kokusu, reçeli ve gülden yapılmış onlarca ürününün satıldığı bir dükkana girip gülleneceğiz. Sonrasında gül bahçeleri içinden geçip, gül suyunun üretimini göreceğiz. Gecelememiz ise Simav'da olacak. Uzun bir yol gün bizi bekliyor.

Dün geç gelmediğimiz için giremediğimiz müzeye, sabah saat 10'da giriş kapıları açılır açılmaz, müze kartlarımız ile ayak basıyoruz. Rengarenk güllerin yer aldığı bahçeden geçerek türbenin ve müzenin bulunduğu kısma varıyoruz. Sağ taraftaki odalarda Mevlana'ya ait ve Mevlevilikle ilgili eşyalar, tarihi değer taşıyan kayıt defterleri vs. sergileniyor. Odaların kapılarında faydalı bilgiler içeren açıklamalar görüyorsunuz. Her kapıda yazanı okuyup, içeriye dalıyoruz. İşte gördüklerimizden bazıları:


Mevlana, geçmişte ve günümüzde her kesimden insanın  düşüncesine, duruşuna saygı duyduğu bir alim, Allah dostu. Selçuklu'nun son demlerinde yaşayan Hz. Mevlana, döneminde kaleme aldığı eserler hala güncelliğini koruyor. Bunlardan bir tanesi ise aslının Türkçe olduğu, içinde Mevlana'nın 7 öğüdünün bulunduğu Mecalis-i Seba, yani Yedi Meclis eseri. Bu eserde geçen 7 öğüdü paylaşıyorum.

Hz. Mevlana'nın Yedi Öğüdü
Cömertlikte ve yardım etmede, akarsu gibi ol.
Şefkat ve merhamette, güneş gibi ol.
Başkalarının kusurunu örtmede, gece gibi ol.
Hiddet ve asabiyette, ölü gibi ol.
Tevazu ve alçak gönüllülükte, toprak gibi ol.
Hoşgörülükte, deniz gibi ol.
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Seven Advices of Rumi
In generosity and helping others, be like a river.
In compassion and grace, be like sun.
In concealing others’ faults, be like night.
In anger and fury, be like dead.
In modesty and humility, be like earth.
In tolerance, be like a sea.
Either exist as you are, or be as you look.

Avrupa ve Dünya Rumi olarak biliyor Mevlana'yı. Hatta google amcaya Rumi yazdığımızda daha çok sayfa çıkıyor Mevlana'ya göre.
Türbe bölümünde fotoğraf çekme yasak haliyle. Sessiz sessiz dua eden yüzlerle birlikte Fatihalar gönderiyoruz bu değerli zata. Bir çok Mevlevi alimin de yattığı Yeşil Türbe ziyaretimiz dualarla son buluyor.

Mevlana deyince akla gelen bir diğer şey de sema gösterileri. Perşembe ve Cumartesi günleri gelirseniz Konya'ya, sema gösterisi izleyebilirsiniz. Şeb'i Aruz'da ise bir kaç hafta boyunca çeşitli etkinlikler ile sema gösterileri yapılıyor. Bu yüzden, Konya'yı Aralık ayında yapılan Şeb-i Aruz şenliklerinde ziyaret etmek daha anlamlı olacak.

Mevlana Müzesi'nden ayrılıp uzun ince bir yola çıkıyoruz. Arazi dağlık olduğu ve buralara duble yol yapılmadığı için uzun ince diyorum. İlk molamızı vermek için yaklaşık 250 kilometre yol kat edeceğiz. Eğirdir Gölü'nde görüşmek dileğiyle...


Bunlar da ilginizi çekebilir

Günaydın Konya! Gözlerimizi bu tarih kokan şehirde açıyoruz bu sabah. Bugün turlamamızın dördüncü günündeyiz. Yarıladık yani. Bugünkü g...

Hiç yorum yok: