/
0 Yorumiç
Kapadokya bölgesinde 3 tane hisar bulunuyor. Ürgüp, Orta Hisar ve Uç Hisar. Vakti zamanında bölge bu üç hisar sayesinde korunuyormuş. Kayalar oyularak oluşturulan bu hisarların içinde geçitler açılmış. Bu dar geçitlerden eğile büküle geçip hisarın en üst kısmına çıkmak da mümkün. Ayrıca hisar içinde gizli sığınma yerlerinin olduğu da anlatılan efsanelerden birisi.


Bölgeye hakim bir tepeye bulunan Uç Hisar gün batımını izlemek için en keyifli yerlerden biri. Biz de güneşin batma vaktine yakın saat 7 buçuk gibi ulaşıyoruz Uç Hisar'a ve vakit kaybetmeden kaleye tırmanmaya başlıyoruz. Giriş ücretli bu arada. Tam 3 lira, öğrenci 2 lira. Öğrenci kartımızı gösterip indirimden yararlanıyoruz. En üst noktaya ulaşmak 15 dakika kadar sürüyor. Muhteşem manzara ile karşılaşınca bacaklarımızdaki yorgunluğu unutuyoruz.


Göreme - Ürgüp ve Avanos civarlarında gün batımı izlemek için bir çok nokta bulunuyor. Biz bu gezimizde en iyi manzaraya sahip 2 tanesinde gün batımını izledik. Birisi Uç Hisar. Bu noktadan Kapadokya bölgesindeki hemen hemen tüm vadiler gözüküyor. Diğerini de Göreme'de, sonraki yazımızda bahsedeceğim. İşte doyumsuz Uç Hisar manzaraları...

Selçuklulardan miras kalan zamanın ticaret yollarında inşa edilen kervansaraylar bizim tur güzergahımızda da karşımıza çıkıyor. Kervansaraylar akşam vakitlerinde güvenli bir şekilde konaklama, yeme-içme ve dini vecibeleri yerine getirme gibi tüm ihtiyaçları karşılamak için yapılmış ve pek çoğu da yapılış amacına hizmet etmese de günümüzde ayakta sapasağlam duruyor. İşte bunlardan birisi Aksaray - Nevşehir kara yolu üzerindeki Ağzıkarahan Kervansarayı. Biz gittiğimizde tadilat aşamasında görüyoruz. Kapılarının, odalarının ve duvarlarının ihtişamı ile önümüzdeki senelerde daha popüler bir yer olacağa benziyor. Uç Hisar'a varmadan uğradığımız Ağzıkarahan Kervansarayı'ndan bahsetmeden geçmek istemedim.


Uç Hisar'da güneşi batırdıktan sonra 3-5 kilometre ötedeki Göreme'ye gidiyoruz. Konaklamayı bu beldede yapacağız. Buralarda taş mağara evler oldukça popüler. Doğal taşların içleri oyularak yapılan otel odaları olduğu gibi sonradan mağara görünümü verilmiş odalar da mevcut. Göreme'de bulunan önceden reservasyon yaptırdığımız Kayataş Otel'e yerleşiyoruz. Odamız Çakmaktaş'ların evini andırıyoruz. Her şey taştan yapılmış ve ortam ahenge göre tasarlanmış. Bu mağara odada farklı bir atmosferde uykuya dalacağız. Ama öncesinde bir şeyler atıştırmak için Göreme şehir turuna çıkıyoruz.

Gezimizdeki ilk gün böyle geçti. Bugün neler yapmışız, özetleyelim. Sabah kahvaltının ardından Anıtkabir' ziyaret ettik. Sonra Ankara şehir turunu tamamlayıp başkente hoşça kal diyerek Göreme'ye doğru yola koyulduk. Yol üzerindeki Tuz Gölü'nde ayaklarımızı serinlettik. Kaya tuzundan imal edilmiş yüz maskesi ve yemek tuzu aldık. Ardından Ağzıkarahan Kervansarayı'nda Selçuklu atalarımızı yad ettik. Uç hisar'da güneşi batırdıktan sonra mağara odamıza yerleşip akşam yemeğinin ardından uykuya daldık.

Gezimizin 2. gününde tüm heyecanımız ile görüşmek üzere...


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kapadokya bölgesinde 3 tane hisar bulunuyor. Ürgüp, Orta Hisar ve Uç Hisar. Vakti zamanında bölge bu üç hisar sayesinde korunuyormuş. Kayal...

Hiç yorum yok: