/
0 Yorumiç

Turumuzun üçüncü günündeyiz. Sabah yeraltı şehirleri ve Ihlara Vadisi ziyareti için Göreme'den ayrılıyoruz. Bugünkü yolumuzun sonu, buraları ziyaret ettikten sonra Konya. Kapadokya bölgesinde 200 civarında yeraltı şehrinden bahsediyorlar. Bunlardan 2 tanesi günümüzde en popüler olanlarından. Birisi Kaymaklı, diğeri Derinkuyu yeraltı şehri. Bu şehirlerin ve diğerlerinin tarihi tam olarak bilinmiyor. İnsanlar buraları oyup neden yer altında yaşadılar? Yapılan arkeoloji çalışmalarına rağmen net değil. Etkin görüşe göre; Bizans döneminde düşman saldırılarından korunmak için yapılmış sığınaklar olarak kullanıldığı düşünülüyor.

İlk durağımız Kaymaklı Yeraltı Şehri oluyor. Buranın 3 katı ziyaret edilebiliyor. Diğer katlar güvenlik nedenleriyle kapalıymış. Meraklı gözlerle adım adım ilerliyoruz yer altına doğru. En son belki 10 yıl önce okul gezisi ile gelmiştik buralara. Aynı duruyor bir değişiklik yok. Ne değişikliği olabilir ki, bendeki soru da soru mu şimdi? Zaman zaman tek kişinin geçebildiği tünellerden ilerliyoruz. Erzak deposu, mutfak ve çeşitli odalar karşımıza çıkıyor, tekrar tünele giriyoruz. Klostrofobisi olan için kabus bir yer burası. Havalandırmaların ve aydınlatmaların yeterli denecek kadar iyi olmasına rağmen biz bile bir an önce çıksak artık diyoruz.45 dakika kadar yeraltı şehrinde turluyoruz. Burayı ziyarete gelecekle tavsiyem şudur ki; geldiğinizde geniş bir alanda park yeri göreceksiniz. Eğer bu park yerinde tur otobüsü sayısı fazla ise, 4-5'in üzeri, içeriye girmeyin.  Ya dışarıda bu grupların dışarı çıkmasını bekleyin, ya da bu otobüslerden önce diğer yeraltı şehri olan Derinkuyu'ya gidin. Çünkü yer altında insan yoğunluğundan dolayı ilerleyemiyorsunuz. 15 dakikalık gezinti 3-4 katına çıkabiliyor. Biz bu durumu tecrübe ettikten sonra fark ediyoruz tabi.

Şimdilik bu kadar Derinkuyu'da görüşmek üzere...


Bunlar da ilginizi çekebilir

Turumuzun üçüncü günündeyiz. Sabah yeraltı şehirleri ve Ihlara Vadisi ziyareti için Göreme'den ayrılıyoruz. Bugünkü yolumuzun sonu,...

Hiç yorum yok: