/
0 Yorumiç

Eğirdir Gölü'ndeki eşsiz manzaraları geride bırakıp, Isparta merkeze geçiyoruz. Gül suyundan sabununa, lokumundan kozmetik ürünlere kadar onlarca geniş bir yelpazede sunulan gül ürünlerinin satıldığı bir mağazaya uğrayacağız. Gül suyu, sabunu, reçeli gibi bir kaç hediyelik atıyoruz poşete. Gülün ürün haline gelmeden hangi aşamalardan geçtiğini, gül suyunun ve gül yapının nasıl üretildiğini yakından incelemek için Güzelyurt beldesine uğrayacağız.

Güneykent'ta bizi İsmail Bey karşılıyor. İsmail Bey'i nasıl buldunuz diye sorar gibisiniz. Ali Sedat arkadaşımızın kayın pederi Ramazan amca Güneykent belediye başkanını arıyor. Başkan şehir dışında olduğu için köyde kendi imkanlarıyla gül üretimi yapan bir vatandaşı yönlendiriyor bizim için. İşte İsmail Bey o vatandaş. Merhaba deyip giriyoruz üretim tesisine. Üretim tesisi evin arka bahçesinde kurulmuş bir kazan ve soğuk su havuzundan oluşuyor. Şimdi size gülün, gül suyu ve gül yağına dönüşüm serüvenini anlatacağım.

Öncelikle üretim için ham maddeye ihtiyaç var haliyle. Köy etrafındaki gül bahçelerinden Mayıs ve Haziran aylarında çuval çuval gül toplanıyor. Biz de mis gibi kokan bir gül bahçesine giriyoruz.

Gül suyu üretimi için bir damıtma işlemi diyebiliriz. Toplanan güller kazan içine atılıyor ve suyla karıştırılarak kaynatılıyor. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kazana imbik kazanı deniyor.

Buharlaşmaya başlayan gül suyu, soğuk su havuzundan geçerken tekrar sıvı hale geliyor ve damlacıklar halinde bidonu doldurmaya başlıyor. Bu işlem kazandaki su bitinceye kadar yapılıyor. Bu sayede bidon bidon gül suyu üretilmiş oluyor. Gül yağı ise gül sularının aynı şekilde damıtılmasıyla elde ediliyor.

1 gram gül yağı üretiminin, 3 kilogram gül çiçeğinden elde edildiğini öğreniyoruz. Yine 1 kilogram gül yaprağı 300-350 gülün çiçek yaprağından ve ortalama 1 kilogram gül yağı ise 3500 kilogram gül çiçek yaprağından elde ediliyor. Dolayısıyla 1 kilogram gül yağı üretimi için ortalama 1.150.000 adet gül harcanıyor. Gül yağının değerli olmasının sebebi bu küçük hesaplama ile anlaşılabilir. Yaklaşık 20.000 liraya satılıyor bir kilogram gül yağı. Sezonda 1 dönümlük gül bahçesinden yaklaşık 1 ton gül çiçeği elde ediliyor. Elde edilen gelirin hesaplanmasını size bırakıyorum.


Gezimizin 4. gününü bitirmek için 250 kilometre kadar yolumuz daha var. Isparta'dan Uşak istikametinde gidip, Simav'da konaklama yapacağız. Dimity ve ailesine memleketimizi gezdireceğiz. Gölcük Yaylası'nda balık tutma aktivitemiz olacak, ardından Eynal kaplıcalarında hamama gideceğiz. Akşam ise bizi, sazlı sözlü bir eğlence bekliyor olacak.Bunlar da ilginizi çekebilir

Eğirdir Gölü'ndeki eşsiz manzaraları geride bırakıp, Isparta merkeze geçiyoruz. Gül suyundan sabununa, lokumundan kozmetik ürünlere...

Hiç yorum yok: