/
0 Yorumiç

Güneşin doğuşunu balon üzerinde Kapadokya semalarında izledikten sonra, yukarıdan gördüğümüz peri bacaları ve mağaraları bugün yerinde ziyaret edeceğiz. Kapadokya'ya gelip bu doğa harikası yerleri gezmek isteyenler için kısa bir bilgi vereyim. Kapadokya bölgesinin tamamını 1 günde gezmeniz çok zor. Planınızı en az 2 gün olarak yapmanız gerekiyor. Daha ayrıntılı gezerim, doğa yürüyüşleri yaparım ya da rahat rahat yorulmadan dolaşayım derseniz bu süreyi artırabilirsiniz. İlk gün sırasıyla Göreme Açık Hava Müzesi, Ürgüp, Zelve ve Avanos'u turlayabilirsiniz. Mesafeler birbirine çok yakın, sadece 3-5 kilometre. İkinci gün ise yer altı şehirlerinin bulunduğu Kaymaklı ve Derinkuyu ile Ihlara Vadisi bölgesini ziyaret edebilirsiniz.


Bugün ilk durağımız Göreme Açık Hava Müzesi. Göreme'ye 2-3 kilometre mesafede yer alan açık hava müzesi bölgedeki iki müzeden bir tanesi. Girişte müze kartı geçiyor. Yer altı şehirleri, Ihlara Vadisi dahil bölgedeki tüm yerlerde müze kartın geçerli olduğunu söyleyelim. Eğer müze kartınız yok ise bu noktada birkaç dakika içinde çıkartabilirsiniz. İndirimli kart yani öğrenci için 20 lira, tam kart ise 40 lira.

Burası için 1-2 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Müzenin içerisinde kayaları içi oyularak yapılmış kiliseler bulunuyor. Bazıları gerçekten dikkat çekici canlı renklerle bezenmiş. Yine müzede içerilerinde iskeletler bulunan mezarlara rastlıyoruz. Şunu da belirteyim. Kiliseler içinde fotoğraf çekmeye izin verilmiyor. Flaşlı, flaşsız fark etmiyor. Aşağıdaki fotoğraflar kapı önlerinden içeriye girmeden çektiklerim.

Bugün hava çok sıcak 32-33 derece. Yorucu bir gün olacağa benziyor. İlk durağımız olan Göreme Açık Hava Müzesi'nde peri bacalarını ve kaya mağaralarını yakından inceledikten sonra, bu doğa harikası yerden ayrılıyoruz. Buradan sonraki durağımız, en güzel peri bacası örneği olan Ürgüp'e yakın bir noktada yer alan Üç Peri Bacası'na gideceğiz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Güneşin doğuşunu balon üzerinde Kapadokya semalarında izledikten sonra, yukarıdan gördüğümüz peri bacaları ve mağaraları bugün yerinde ...

Hiç yorum yok: