/
0 Yorumiç

Eğirdir Gölü'nde Yeşil Ada'nın en uç noktasındaki restorandayız. İngilizlerin 'Fish and Chips' tarzında bir balık yiyeceğiz. Balık konusunda seçim yapmıyoruz. Çünkü levrek bu gölün en lezzetli ve meşhur balığı. Balığı nasıl yaptıklarını isterseniz kısaca anlatayım. Derisini yüzdükten ve tüm kılçıklarını temizledikten sonra fleto halinde kesiyorlar levrekleri. Sonra beyaz fleto eti şeritler halinde doğruyorlar. Hazırlanan karışım sosa batırılan şerit şeklindeki balıklar, kızgın ateşte altın renge dönüşene kadar kızartılıyor.

Burada balığın lezzeti ve balıkların batırıldığı sos önem kazanıyor. Levrekler taze ve lezzetli. Sosun tarifini ise öğrenmeye çalışıyorum. Bize hat safhada ilgi gösteren restoran sahibine soruyorum. "Tarifi öğrenirseniz evde yaparsınız, bir daha gelmezsiniz." diyor ve ser verip sır vermiyor. Biraz sıkıştırdıktan sonra ağzındaki baklalar dökülmeye başlıyor ama çok az. Karışımın; un, yumurta, kabartma tozu ve sirkeden oluştuğunu söylüyor. Başka şeyler de var diyor, bilemiyorum artık. Deneyip görmek lazım.

Şimdi yemek sonrası yorumlara geçelim. Hayatımızda yediğimiz en lezzetli levrek diyebilirim. Üzerindeki çıtır hamurumsu, balığın beyaz etine çok yakışmış. Harika bir ikili olmuşlar. Buralara yolunuz düşerse tavsiye ederim. Bir çok balık çeşidi var. Bizim tavsiyemiz İngiliz usulü levrek siparişi vermeniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Eğirdir Gölü'nde Yeşil Ada'nın en uç noktasındaki restorandayız. İngilizlerin 'Fish and Chips' tarzında bir balık yiyec...

Hiç yorum yok: