/
0 Yorumiç

Yeraltı şehirlerinden en büyüğü ve en derini olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı'dan sonraki hedefimiz. Aynı yol güzergahında bulunan Derinkuyu ilçesine kısa zaman sonra varıyoruz. Tur boyunca takip ettiğimiz kahverengi tabelalar, bu küçük ilçede de bize doğru hedefi gösteriyor. Arabamızı yeraltı şehrinin hemen önündeki park alanına çekip, hızlıca turnikelerden giriş yapıyoruz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin girişi ve geçitleri Kaymaklı'ya göre daha dar ve alçak. Yerin yaklaşık 80 metre altına dar ve rutubetli geçitlerden geçerek ilerliyoruz. Yine sağlı sollu erzak depoları ve çeşitli amaçlar için kullanılan odalar bulunuyor. Bunları çok detaylı incelemiyoruz. Doyduk çünkü. Pas geçip, yer yüzüne mesafemizi hızla artırıyoruz. Baştan sona mavi oklar, gidiş güzergahını gösterirken; kırmızı oklar, dönüş güzergahını gösteriyor. Böylelikle yer altına girerken ya da çıkarken ziyaretçiler birbirleriyle yüz yüze gelip çarpışmıyorlar. Yer altına doğru ilerlerken öyle bir tünele geliyoruz ki, mavi ve kırmızı oklar aynı yeri gösteriyor. Aynı tüneli gösteriyor. Tünelin iki ucunda da görevliler var. 155 basamaklık bir tünel burası ve tek yön. Görevliler inen var ya da çıkan var mı diye karşılıklı haberleştikten sonra yukarıdan aşağıya bir grup iniyor ya da tersi oluyor. Böylelikle dar tünelde 2 grup karşılaşmıyor ve arbede yaşanmıyor.

Tünelin sonunda geniş bir boşluk var. Burada bir kilise ve çeşitli odalar mevcut. Kilisenin şekli haç gibi. Uzun bir oda, odanın orta kısmının biraz yukarısında simetrik 2 oda daha. Tam bir haç şeklinde.


Aşağıda görmüş olduğunuz havalandırma bacası, yer yüzü ile irtibatı sağlıyor. Muhtemelen erzak taşımacılığı için de kullanılıyordu. İçine bir şey düşürseniz şayet, görevliler soğuk su ikram ediyorlar. Giden gelmiyor yani. Hemen Gülsüm yanımda mı diye bakıyorum ve elinden tutuyorum. Soğuk su kafi gelmez Allah korusun. :)

85 metre derinliğe ulaşan bu yer altı şehrindeki turlamamız burada son buluyor. Gezimizin bundan sonraki etaplarında mağara, kaya, taş vb. unsurlar bulunmuyor. Daha renkli, hoş kokulu, yeşilin maviyle örtüştüğü yerler göreceğiz. Oralarda görüşmek üzere. Şimdilik Allahaısmarladık...


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yeraltı şehirlerinden en büyüğü ve en derini olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı'dan sonraki hedefimiz. Aynı yol güzergahında bu...

Hiç yorum yok: