/
0 Yorumiç

7 günlük gezimizin en etkileyici saatlerini geçireceğiz bugün. Gezimizin 2. gününün erken saatlerinde heyecanlı bir deneyim bekliyor bizi. Sabahın ışığı açılmadan saat 4 buçukta otelimizden alınıyoruz. Tüm balon firmalarının toplandığı geniş alanda ayak üstü aldığımız kahvaltı eşliğinde, bizi kuşlar gibi uçuracak sıcak hava balonumuzun şişirilmesine tanıklık ediyoruz. Uzaktan uçan balon gibi gözüken sıcak hava balonları yakından bakınca devasa bir hal alıyor. Birazdan balonumuz uçuşa hazır hale gelecek ve sepette atlayıp Kapadokya semalarında uçacağız. Güneşin doğuşunu, gizemli peri bacaları ve vadileri kuş bakışı seyredeceğiz.Sıcak hava balonları yer çekimi ve sıcaklık transferinin temel prensipleri sayesinde uçuyorlar. Yakından tanığımız fizikçi Arşimet'in prensibine göre; balonun içindeki hava soğudukça balon alçalır, ısındıkça yükselir. Mantık bu. Balon uçuşa hazırlanması sırasında önce güçlü vantilatörler ile şişiriliyor. Balon şiştikten sonra yolcular sepete bindiriliyor. 2 çeşit sepet var. Küçük sepetler evlenme teklifleri için kullanılıyor. Büyük sepetler ise gruplar için. Biz de 15-20 kişi ile birlikte büyük sepete biniyoruz. Ardından her hangi tehlike anında yapılması gerekenler ve genel güvenlikle ilgili bilgilendirme yapılıyor. Sonra kendinizi pilota ve hava akımının kontrolüne bırakıyorsunuz. Pilot, tanklardaki propan gazını yakarak balonun içindeki havayı ısıtıyor ve yer yüzünden ayrılık başlıyor. Pilot, balonu sadece dikey hareket ettirebiliyor. Yatay hareket ise hava akımının kontrolünde. İşte pilotluk burada ortaya çıkıyor. Hava akımları, balonun hızı ve yükseklik GPS aracılığıyla sürekli kontrol ediliyor. Balonun yönünü rüzgar belirlediği için, pilot balonun yönünü kısıtlı bir şekilde kontrol edebiliyor. Bunun için zaman zaman yükselip alçalarak değişik irtifalarda, değişik yönlerde ve hızlarda esen rüzgarlardan faydalanıyor.


Kapadokya bölgesinde 25 civarında balon firması olduğunu öğreniyoruz. Her firma 2-3 balon kaldırdığını düşündüğümüzde 10'larca balon aynı anda gökyüzünü süsleyecek olması heyecan verici. Firmaların sabah vaktini seçmelerinin nedeni ise havanın serin olması ve hava akımlarından yararlanmak. Sonraki uçuşlara izin verilmiyormuş zaten. Balon uçuşlarına sorti deniliyor bu arada. 1. sorti güneşin doğuşu ile eş zamanlı yapılan uçuş. 2. sorti 1. sortinin ardından yapılan kısa uçuş ama tavsiye edilmiyor. Hatta yasaklandığını duyuyoruz. Aynı noktada toplanan balonlar peş peşe kalkmaya başlıyor ve gökyüzünde rengarenk bir şölen sunuyor.


Balonların sepetlerinin sazdan yapılmış olması ilgimizi çekiyor. Çelik halatlar ile balona bağlanan sepetler hafif olsun diye sazdan örülerek yapılıyormuş. 1 saat sürecek balon turumuzu bu sazdan örülmüş sepetin içinde geçireceğiz. Yolcuların ağırlıkları farklı olduğu için yolcuların bulundukları yerden hareket etmeleri istenmiyor. Çünkü uçuş boyunca balonun dengesini sağlamak gerekiyor. Bu sebep ile sepetlerin içine 2 kişilik ve 4 kişilik gözler yapılmış. Yolculara sadece etrafından dönme imkanı veren bu gözler sayesinde, sepetteki hareketliliğin önüne geçilmiş.


Balon turumuz sırasında zaman zaman yere çok yakın irtifada seyrediyoruz. Hatta pilotumuz hava akışının olmadığı vadilerde kuytu bir yer buluyor, alçak noktalarda bir süre sabit duruyoruz. Bazen de oldukça yükseliyoruz. Kapadokya'daki balonlar 400-600 metre yüksekliğe çıkıyorlar. Bu yükseklikten sonra hava maskeleri kullanılması gerektiği için tercih edilmiyor. Riskli hareketlerden kaçınıyorlar. Biz yaklaşık 450 metreye kadar çıkıyoruz. Ortalama hızımız ise saatte 0 ile 15 kilometre olarak değişiyor. İşte doyumsuz Kapadokya manzaraları... Vadiler, hisarlar ve açık hava müzeleri her yer ayaklarınızın altında.


1 saatlik uçuşun ardından artık inme vakti geliyor. Pilotumuz yer yüzündeki görevliler ile sürekli temas halinde. Uygun yer tespit ettikten sonra aşağıdaki görevlileri iniş hazırlıları yapmaları yönünde talimatlar veriyor. 4x4 araçlar ile taşınan balon römorku belirtilen boş arazide yerlerini alıyor. 
Balon alçaldıktan sonra sepetten bir halat atılıyor. Aşağıdaki görevliler bu halatı çekmeye başlıyorlar. Sepete bağlanmış bu halat yardımı ile, balonun römorkun üzerine gelmesi sağlanıyor. Ve pilot balonun kubbesini açarak, havayı dışarı çıkartmaya başlıyor. 10-15 dakika kadar da balonun alçalması ve inme işlemleri sürüyor. Balonun havası tamamen boşaldığında, römorkun üstündeki sepetten merdivenler yardımıyla iniyoruz. 

Katılım sertifikalarının teslim töreni ile 72 dakikalık gökyüzü serüvenimiz sonlanıyor. Bu adrenalin dolu yolculuğumuz, gözlerde kuş bakışı Kapadokya manzaraları ve gün batımı kızıllığı, hafızalarda ise unutulmayacak bir heyecan bırakıp burada bitiyor. Bizleri otelden alan araçlarla tekrar otellerimize götürüyoruz. Saat sabah 7 buçuk gibi oteldeyiz. 1 saat kadar uyuyup dinleneceğiz. Ardından yürüyerek yapacağımız Kapadokya turu bizi bekliyor olacak.Bunlar da ilginizi çekebilir

7 günlük gezimizin en etkileyici saatlerini geçireceğiz bugün. Gezimizin 2. gününün erken saatlerinde heyecanlı bir deneyim bekliyor bi...

Hiç yorum yok: