/
0 Yorumiç
Orta Asya hasreti çekenler var mı? Çeken varsa buyurun Estergon Türk Kültür Merkezi'ne. Tarihimizde önemli bir yeri olan Estergon Kalesi'nin ismi yaşatılıyor bu merkez ile. Orta Asya'daki kardeş ülkelerin bahçeleri kale etrafında sıralanıyor. Kalenin içinde ise Türk kültürünü anlatan bir etnoğrafya müzesi bulunuyor. Bu yazımızı aşağıdaki Anayurt Marşı'nı dinleyerek okumanız çok anlamlı olacaktır.

Türk dünyasının çeşitli yerlerindeki önemli eserler harmanlanarak inşa edilmiş kalede edadımızın yaptığı binalarda gördüğümüz kuş yuvaları da unutulmamış. Umarım buralara yuva yapan kuşlar, eskinin inceliğini ve hassasiyetlerini sonraki kuşaklara iletirler, geçmişin mesajlarını geleceğe taşırlar. Kale içindeki kapılar da yine çeşitli Türk devletlerinin mimarileriyle süslenmiş. Mesela girişteki ana kapı, Konya'daki Karatay Medresesi'nin kapısı örnek alınarak Selçuklu mimarisi ile yapılmış. Ankara'da ki Estergon Kalesi, bu haliyle Macaristan'daki Estergon Kalesi'ne benzemiyor yani.

Kaleye akşam gelmenizi tavsiye ederiz. Ya da akşam üstü diyelim. Rengarek ışıklar altında Ankara manzarası sunan seyir terası bulunuyor kalenin üst kısmında. Akşam yemeği için önceki yazımızda bahsettiğimiz Orta Asya bahçelerindeki yöresel sofralar 1 numaralı tercih olacaktır. Buralarda çalışanlar da kendi memleketlerinden. Yemek sırasında onlarla kısa sohbetler etmek dost ülkeler hakkında aklınıza takılan sorular varsa çözecektir. Estergon Türk Kültür Merkezi'ndeki bir diğer aktivite ise, 2. katta bulunan etnoğrafya müzesi. Buradaki figürler Türk kültür ve geleneklerini özetler durumda. Camekanlar içindeki düğün, sünnet, sofra düzeni gibi geleneksel motifleri görebilirsiniz.

Kalenin içine girince Rumi desenlerden ve altın varaklardan oluşan görkemli kubbe selamlayacaktır sizi. Gözlerinizi biraz aşağı kaydırdığınızda beş kenarlı 'vitray' pencereler gözlerinizi kamaştıracaktır. Kalenin içindeki pencereden, kapılardan tutun tüm aksesuarlara kadar buranın özene bezene hazırlandığını göreceksiniz. Bir diğer ayrıntı, tüm kalede Türklere atfedilen Turkuaz rengi ağırlıklı olarak kullanılmış.Akşam vaktinde giderseniz aşağıda sadece küçük bir kısmı görülen, cadde boyu devam eden Keçiören şelalelerinin renkli hallerini görebilirsiniz. 


Ankara'nın görülesi mekanları arasında bulunan Estergon Türk Kültür Merkezi'ne teleferik ile ulaşabilirsiniz. Kale içinde ve etrafında geçirdiğiniz hoş vakitten sonra akşam vakitlerinde de hizmet veren bu teleferik ile bu gezinizi noktalayabilirsiniz. Biz bu mekanı çok beğendik. Umarım bir gün, kültürlerini az da olsa öğrendiğimiz bu kardeş ülkelere gitmek, oralarda yaşayan kardeşlerimizle kucaklaşmak nasip olur. Şimdilik bu kadar...Bunlar da ilginizi çekebilir

Orta Asya hasreti çekenler var mı? Çeken varsa buyurun Estergon Türk Kültür Merkezi'ne. Tarihimizde önemli bir yeri olan Estergon Kales...

Hiç yorum yok: