/
0 Yorumiç

Çoğu metropolde tarihi dokunun yaşatıldığı, genelde eski şehir ya da tarihi bölge olarak anılan küçük de olsa bir yerleşim vardır. Şehir bu tarihi alan etrafında inşa edilen modern binalar ile genişler. Küçüklü büyüklü hemen hemen tüm şehirlerde bunu görebilirsiniz. Bu yazımızda Ankara'nın metropol yüzünün yanında yaşatılmaya çalışılan eski Ankara'dan bahsedeceğiz. Aslına uygun inşa edilen Ankara Kalesi'nin altındaki vadiye kurulan evler ve etrafındaki tarihi bölge Ankara için yeni bir cazibe merkezi olacak gibi.
Ankara'ya yolunuz düşerse bir kaç saatinizi yürüyerek gezebileceğiniz eski Ankara'ya ayırın. Geziniz sırasında başkent Ankara'nın sadece alışveriş merkezlerinin, bakanlık ve konsolosluk binalarının bulunduğu bir şehir olmadığını göreceksiniz. Ayrıca gezinizi bir kaç tane müze ile süslerseniz değmeyin halinize. Yapacağınız bu tarih yolculuğunuza yüz yıllar önce hizmet vermiş günümüzde kalıntılarının bulunduğu Roma Hamamı'ndan başlayabilirsiniz. Burası için 15-20 dakika yetecektir. Roma hamamının ardından Ulus Meydanı'na gelerek, tarihi dokunun tekrar inşa edilmeye çalışıldığı yeni ama görünümü geleneksek Türk evi mimarisi ile yapılan evler arasından Hacı Bayram Veli Cami'sine ulaşıyorsunuz. 15. yüzyılda inşa edilen bu cami bir çok restorasyon çalışmalarının neticesinde günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Ayrıca Hacı Bayram Veli Cami'nin yanında bu muhterem zatın kabri de bulunuyor. Hacı Bayram Veli'nin öğrencilerinden biri Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan Akşemseddin. Ecdadımızın zaferlerden zaferlere koşarken fikirlerine danıştığı, kendilerinden dua istediği bu hocaların hocasına bir fatiha okuyup dua etmeden geçmemek lazım.Caminin etrafında hediyelik eşya satan dükkanlar, lokantalar bulabilirsiniz. Ankara Kalesi buradan görülüyor. Kaleye çıkıp kalenin arkasında bulunan Medeniyetler Müzesi'ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Caminin hemen bitişiğinde Ağustos Tapınağını göreceksiniz.


Ankara'nın bir diğer nostalji yaşatacağı mekanı Hamamönü'ndeyiz. Burada eski hamamlar, eski evler, patika yollar, hanlar, camiler, türbeler ve restoranlar bulunuyor. İstiklal Marşımızın yazıldığı Mehmet Akif Ersoy Evi, Taceddin Sultan Cami, Kocabey Hamamı görülecek mekanlar arasında.
Taceddin Sultan, çok genç yaşta, 16 yüz yılda dürüstlüğü ve doğruluğu ile tanınan önemli bir Allah dostu. Ankara'daki yıllarını sonradan Mehmed Akif Ersoy’un da oturduğu evin alt katında geçirmiş. Caminin arka tarafında Tacettin Sultan Türbesi'ni görebilirsiniz. Ayrıca bu türbenin yanında küçük bir mezarlık bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği örnek siyasetçilerden rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşı da vasiyeti üzerine özel izin alınarak bu mezarlığa defnedilmiş. Kendisini rahmetle anıyoruz.


Ankara turumuz burada bitmedi, fırsat buldukça devam edeceğiz. Sonraki yazımız Ankara'nın görülmesi gereken müzeleriyle ilgili olacak. Görüşmek üzere Allahaısmarladık.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Çoğu metropolde tarihi dokunun yaşatıldığı, genelde eski şehir ya da tarihi bölge olarak anılan küçük de olsa bir yerleşim vardır. Şe...

Hiç yorum yok: