/
0 Yorumiç
Bu yazımızda St. Petersburg'ın nehirlerinden, kanallarınden ve köprülerinden bahsedeceğiz. Avrupa'da Venedik vari bir çok şehir bulunuyor. Amsterdam, Manchester, Kopenhang, Hamburg bunlardan bazıları. En kuzeyde bulunan St. Petersburg ise kuzeyin Venedik'i tabirine en çok yakışanı olarak kabul ediliyor. 4 tane büyük nehir ile bazıları yapay bazıları doğal olmak üzere 42 tane ada üzerinde yerleşim bulunuyor. Bu nehirler üzerinde sayısı 350'ye varan küçüklü büyüklü köprüler var. Bu köprüler çeşitli mimari yapılarda ve farklı malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. St. Petersburg sokaklarında dolaşırken bir çok kanalı görüp, bir çok köprüden geçiyoruz.


Buz tutmuş neva nehri üzerinde botlarla Venedik'teki gibi bir kanal turu yapamıyoruz ama bu nefis manzarayı görme fırsatı buluyoruz. Moskova'daki St. Basil Katedrali örnek alınarak Griboedov kanalı kenarına inşa edilmiş. Bu kilisenin önemli olmasının nedeni ise Rus Çarı II. Alexander'ın öldürülmesiymiş. Rus çarı, bu kilisenin yakınında suikast sonucu öldürülmüş. Bu nedenle, öldürüldüğü yere bir anıt olarak kilise inşa edilmiş. Süikast sonucu yapıldığı için 'Kanlı Kilise' olarak da biliniyor. Voskresenia Khristova Kilisesi, St.Petersburg'taki önemli ve tarihi olan mabetlerden birisi.

1917 yılında devrimciler kiliseyi yağmalamışlar ve mozaikleri ile  iç tasarımlarını parçalamışlar. 1930 yılından itibaren de kilise kapanmış. Ancak Sovyet sosyalizmin dağılmasıyla kilise restore edilmiş ve 1997 tarihinden itibaren müze olarak turistleri kabul ediyor.

Ekim devreminden hemen önce, Çarlık Rusya'nın son hükümeti kabul edilen Kerenski hükümeti bu gemi için Neva nehrini terketme emri veriyor. Neva Nehri'ni terketmeyek bu emri hiçe sayan Avrora kruvazör gemisi ilk top atışı ile devrimi başlatıyor. Şu an Neva nehri kenarına demirlenmiş olan bu gemi Komünizm Müzesi olarak hizmet veriyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu yazımızda St. Petersburg'ın nehirlerinden, kanallarınden ve köprülerinden bahsedeceğiz. Avrupa'da Venedik vari bir çok şehir bul...

Hiç yorum yok: