/
0 Yorumiç
St. Petersburg turumuz sıralarında Kurt Seyit ve Şura isimli roman uyarlaması dizi çekimleri yapılıyor. İlk fragmanda başrol oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ ile Farah Zeynep Abdullah'ın yaptığı vals, St. Petersburg'taki Neva nehri kenarına inşa edilmiş Mermer (Marble) Sarayı'nda gerçekleşmiş. Bu saraya gidiyoruz belki diziyle ilgili bir şeyler görürüz diye. Fakat kapılar kilitli olduğu için içine giremiyoruz.
Kitap, Birinci Dünya Savaşı ve Bolşevik ihtilali ateşinde kavrulan Çar Rusya’sı ile İstanbul’u saran 20 yüzyıl başlarındaki tarihi olaylar bağlamında trajik aşkın hikâyesini anlatıyor. Zengin, cesur, asil, hırslı ve mert Kırım Türkü Kurt Seyit, Çar 2. Nikolay’ın Muhafız Alayı’nda üsteğmen olduğu için iktidara gelen Bolşevikler tarafından ölüm listesine dahil edilir ve İstanbul’a kaçmak zorunda kalır. Burada hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan tek serveti gururu ve aşkıdır. Henüz on altısında olan Şura, Çaykovskiy nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde saf güzelliği ve beklentisiz aşkı ile Seyit’in dünyasına girer. Ne ailesinin unvanı, ne serveti, ne de sonsuza kadar vatandan uzak kalma korkusu, ona engel olamaz, sevdiği erkekle birlikte belirsizliğe doğru kaçar. Şura ve Kurt Seyit, bir daha vatanlarına dönemez, aileleriyle buluşamaz ve artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalışır. Savaşın parçaladığı insan yaşamının trajedisi, merhem gibi sonsuz aşk ve dünya tarihinin dramatik gelişimi, bu heyecan dolu romanın temel layt motifleridir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

St. Petersburg turumuz sıralarında Kurt Seyit ve Şura isimli roman uyarlaması dizi çekimleri yapılıyor. İlk fragmanda başrol oyuncuları Kıv...

Hiç yorum yok: