/
0 Yorumiç
Çin mutfağının dünyada kabul görmüş mutfaklardan olduğunu hepimiz biliyoruz. Sırf bu yüzden Çin'de bulunduğum 2 hafta içerisinde bir kaç kez Çin yemeklerini denedim ama kullandıkları aşırı yağ ve baharattan dolayı oluşan koku nedeniyle yiyemedim açıkçası. Aşırı yağ ve baharat kullanılıyor. Oluşan koku yemeğin lezzetinin önüne geçiyor. Yediğiniz yemek balık mı tavuk mu belli olmuyor bu yüzden. Yemek konusunda hoş deneyimim olmasa da Çin'deki çay kültürüne hayran kaldım. Çay evlerindeki o çay içme seremonileri enfesti. Otelin arkasında bulunan çay evlerine bir kaç kez uğradım. Çeşit çeşit çay gördüm. Yeşil çaylardan, siyah çaylardan, bitki çaylarından bir çok çeşit gördüm, bir çoğunun da tadına baktım. Çay seremonisini bir başka yazımda anlatacağım. Şimdilik çay faslını kapatalım. Aşağıda aldığım çay takımları ve çeşitli çaylar.

Çin yemeklerini yiyemedim ama çorba içmek için yemek takımı aldım, ince porselenden yapılmış kaşıkları ile birlikte. Bir kaç paket de Çin makarnasından aldım. Susam yağı, soya yağı, pirinç sirkesi ve Çin soslarından aldım. Belki kendimiz Çin yemeği yaparsak yiyebiliriz diye. Bunların yanında hazır yemek olarak tavuk ayağı gördüm markette. 2-3 tane de ondan aldım. Şöyle soslu yapıp afiyetle yiyeceğim. Hehehe...
Çin'de daha önce görmediğim, Türkiye'deki kuru yemişçiklerin satmadığı bir çok çerez vardı. Hepsinden 100'er gram tadımlık aldım. İsimlerini bile bilmiyorum. Tatları da fındık, ceviz ve çekirdeğe benziyor. Muhtemelen fındık ve ceviz türlerinden. Mesela alttaki sert kabuklu olan, yağlı bir fındık çeşidi. Onun altındaki fotoğraftaki ise Antep fıstığına benzer şekli ile beyaz bir kabuklu fıstık. Hafif şekerli, değişik bir tadı var. Bunlardan başka Türkiye'dekilere benzer badem, çekirdek gibi çerezler de vardı.Yeme-içme ile ilgili getirdiklerim bu kadar. Biliyorsunuzdur, tarihten de duymuşsunuzdur, Çin ipeği çok meşhurdur. Eşarp ve fular tarzı ipeksi şeyler aldım. Çin malı ipek.


İpek deyince Huawei firması bize çok orijinal bir kitap hediye etti. Sayfaları ipekten imal edilmiş, bir pul koleksiyonu. Çin'de çok meşhurmuş bu kitap. Çin tarih ve kültürü ile ilgili bilgiler içeren bu pul koleksiyonunu, inşallah fırsat bulup okuyacağım.


Aldığım hediyelik eşyalardan biri de aşağıdaki yelpazeler. İpek kumaştan yapılmış, üzerilerinde Çin motifleri veya Çin Setti gibi sembollerin bulunduğu hoş bir süs eşyası. O kadar yelpaze alan oldu ki; gümrükten geçerken sorun olabilir diye yorumlar yaptık kendi aramızda. Hepsini de aynı satıcıdan aldık. Tomollow taktık ismine, kız elindeki tüm yelpazeleri bize sattı.


Gittiğimiz ülkelerden porselen bebek almaya başlamıştık. Aşağıdaki flüt üfleyen Çinli kadın biblosu ile Çin'in çoğu yerinde gördüğümüz meşhur birbirine sarılmış çift biblosunu da koleksiyonumuza dahil ettik.Bir diğer koleksiyonumuz olan buzdolabı süsleri. Çin'den aldığımız buzdolabı süsleri ile bu koleksiyonumuzu da zenginleştiriyoruz.


Aşağıdaki ahşap yan flüt, Çin hatırası olarak bavulumuzdan çıktı.


Çaylar arasında yasemin çayı çok hoş kokuyordu. Bu bitkinin oda kokusunu da yapmışlar.


Uygurlu kardeşlerimizden Cuma namazı çıkışı aldığım Uygur takkesi.


Çakma ve çocuk kol saatleri. Yine Çin'den alınabilecek güzel hediyeler olarak düşündüm.


Honk Kong'un para birimi HK doları. Çok renkli paraları var. Kağıt paraların rengarenk, bozuk paraların ise kenarları tırtıklı olması ilgimi çekti.


Gelelim elektronik eşyalara. Uçan "Angry Birds", duvarda ve tavanda giden uzaktan kumandalı oyuncak araba ilginçti. Diğer tüm oyuncaklardan Türkiye'de görmüştüm. Fiyatları da çok uygun değildi. Dikkatinizi çekerim! Bu oyuncaklar Çin malı oldukları için kullanım ömrü çok olmayabilir.Ve son olarak; garantisiz "Power Bank" ve kredi kartı şeklindeki harici bellekler.


Çin'den aldığım hediyelik eşyalar bunlar. 2 bavul eşya getirdim ama içlerinde kıymete değer bir eşya yok. Hepsi Çin malı işte.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Çin mutfağının dünyada kabul görmüş mutfaklardan olduğunu hepimiz biliyoruz. Sırf bu yüzden Çin'de bulunduğum 2 hafta içerisinde bir ka...

Hiç yorum yok: