/
0 Yorumiç
2 haftalık Çin eğitimi boyunca çektiğim çekik gözlü çocukları bu yazımda paylaşıyorum. Fotoğrafları çekerken dikkatimi çeken ve beni en çok etkileyen şu oldu: Tüm fotoğraflarda çocuğun yanındaki annesi, babası ya da dedesi kim varsa, çocuğunun fotoğrafını çektiğimi görünce seviniyordu. Çocuğunun makineye poz vermesi için onu güldürmeye çalıştı, makineye el sallaması için uğraş verdi. Fotoğraflardan önce çocukları kendime alıştırmak için onların başlarını ve yanaklarını sevdim. Çocuğunun sevildiğini gören aileler bundan da hoşnut oldular. Avrupalılara nazaran Çinlileri bu konuda daha yakın ve sıcak hissettim.


Windows of the World tema parkında dedesiyle gezinti yapan bir kız çocuğu. Dedesi, kendisine çöp atma eğitimi veriyor. Fotoğraf çekildiğini anlayınca şaşkın bir çocuk edasına bürünüyor. Çöp atmaya giderken ve gelirken çekiliyor muyum diye her adımda objektife poz veriyor.


Öğle arası kampüsten çıkıp yemek yemeğe giderken yolda gördüğümüz bir başka çekik gözlü minik bebek. Babaannesiyle gezintiye çıkmışlar. Beni görünce ağlamaya başlayan bu minik, benim ve babaannesinin her türlü çabasına rağmen susmuyor.


Babasının Cuma namazından çıkmasını bekleyen Uygurlu çocuk.


Bu fotoğraf Shenzhen en büyük elektronik çarşısı olan SEG binasında çekildi. İçi boş kola kutusuyla yürüyen merdivenleri oyun parkına dönüştüren minikler, dakikalarca kola kutusunu merdivene atma oyunu oynadılar.


Yine Windows of the World tema parkından bir kare. Çekik gözlü çocuk tapınak üzerinde gezerken.Çinlilerin en çok verdikleri pozu bu kez minik çocuklar veriyor. 3 arkadaş zafer işareti yaparak fotoğrafı çeken annelerine geleneksel Çin mabedi önünde poz veriyorlar.Benim ilk baştaki fotoğraftan sonra, favori fotoğrafım bu. 2 çocuk Çin figürlü tahterevalliye binmişler. Havaya kalkan karşıdaki çocuk, düşme korkusuyla sıkı sıkıya tutunmuş. Diğerinin ise havaya kalkmaya hiç niyeti yok gibi.

Çin köyünde çektiğim bu kare yürümekten yorgun düşüp uykuya dalmış bir Çinli çocuğa ait. Fotoğrafı çektiğimden ne kendisinin ne de annesinin haberi var.


Yine bir zafer işareti yapan Çin çocuğu. Bu kareyi çokça görüyoruz Çin topraklarında.Bunlar da ilginizi çekebilir

2 haftalık Çin eğitimi boyunca çektiğim çekik gözlü çocukları bu yazımda paylaşıyorum. Fotoğrafları çekerken dikkatimi çeken ve beni en çok...

Hiç yorum yok: