/
0 Yorumiç
Çin'e uçmak için İstanbul'a giderken dinlenme tesisinde belki oralarda pişirme fırsatı olur diye bir paket tarhana çorbası almıştım. Yapamasak da en kötü ihtimal bir Çinli arkadaşa hediye ederim diye düşünmüştüm.


Eğitimin ilk haftasını geride bırakmıştık ve bazı arkadaşların yiyecek erzakları azalmıştı. Çin yemeklerini yiyemediğimiz gibi, etrafa saçılan yemek kokularından da rahatsız olmaya başlayan bazı arkadaşlardan sıcak bir çorba olsa da içsek şeklinde konuşmalar duymuştum. Hep katı gıda ile beslenen arkadaşlarıma kahvaltıda içmek için tarhana çorbası yapmak istedim.


Yeme-içme konusunda daha duyarlı arkadaşları da düşünerek Türk restoranından bir tencere, bir kaç biber ve zeytin yağı istedim. Shenzhen'e değişiklik olsun diye gelen Burhan Usta sağolsun beni kırmayıp istediğim malzemeleri hazır etti. Malzemeler ile gece saat 12 gibi otele gelmiştik. Otel resepsiyonundaki yetkililere kahvaltı için çorba yapmak istiyorum deyince önce şaşırdılar, sonra olmaz diye karşılık verdiler. Biraz duygu sömürüsü yapmak için menajerlerine konuyu anlatmak istedim. Beni şaşkınlıkla dinleyen menajer Katie Hanım'a, arkadaşlara sürpriz yapacağımı, Türk yemeklerini çok özlediğimizi, eğer bu çorbayı içemez isek çok üzüleceğimizi, içersek ise çok sevineceğimizi ve hoş bir hatıra kalacağını söyledim. O da mutfak kurallarının olduğunu, beni mutfağa sokamayacaklarını söyledi. Biraz daha duygu sömürüsü yaptım, son haftamız olduğunu filan söyledim ve bir şekilde ikna ettim.


Uzun süren ikna çalışmalarından sonra, kendisi, çalışma hayatı boyunca, otele gelen konuklarından ilk kez böyle bir istek geldiğini ve bana yardımcı olacağını söyledi. Onunla beraber mutfağa yöneldik. Durumu mutfak şefine anlattığında ise şefin yüzünde de benzer şaşkınlık yaşandı.


Katie Hanım'a çorbanın nasıl yapılacağını anlattım. O da şefe tarif etti. Ocağın mutfak tarafında şef, diğer tarafta ben, tarhana çorbasını yapmaya başladık. Saat gece 1 filandı. Önce biberleri ince ince doğradı, sonra da yağda kızarttı. Ardından suyu ve tarhana çorbasını tencereye ilave edip, karıştırarak kaynamasını bekledik. 15-20 dakika sonra kaynamaya başlayan çorbamızın 5 dakika da bir tadına baktırdılar, oldu mu, tuzu filan yeterli mi diye. Allah var, tüm mutfak personeli, şefleri başta olmak üzere işi gücü bırakıp, çorbayı hazırlamak için seferber oldular.


Onlar için de bir ilk olacaktı. İlk kez bir Türk yemeği yapan şef, duygulandı ve ağladı. Burasını uydurdum. Ağlamadı tabi ama ilk kez Türk yemeği yaptığını söyledi. Meraklı gözlerle kaynayan çorbamız artık hazırdı. Bir tabak oracıkta içtim. Onlara da teklif ettim, onlar da tadına bakmakla yetindiler.

Katie Hanım, sabah servis için özel tabakları ayarlayacağını ve sabah nöbetçisine bilgi vereceğini söyledi. Gösterdiği jest ve yardımseverliği için Katie Hanım'a çok teşekkürler. Belki bu yazımı Çnice'ye çevirip okur. turlayalim.com sitemiz buna imkan tanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Çin'e uçmak için İstanbul'a giderken dinlenme tesisinde belki oralarda pişirme fırsatı olur diye bir paket tarhana çorbası almıştım...

Hiç yorum yok: