/
0 Yorumiç
Gündüz eğitim olduğu için Shenzhen şehrini akşamları gezme fırsatı buluyoruz. Hua Qiang Bei Shenzhen'in elektronik pazarının kalbi diyebiliriz, bu cadde üzerinde yer alan otelimiz konum itibariyle merkezi bir noktada. İsmi Pavilion Century Towers, 2 tane 30 katlı gökdelende hizmet veren 5 yıldızlı gözde bir otel. İsmi pavyon anlamına gelse de, bu ismin aslında gösterişli yapı manasına geldiğini söyleyelim. İşte otelimizden bir Shenzhen manzarası. Otel önünde metro çalışması olduğu için geceleri biraz gürültülüydü fakat 18. kattaki odamdaki bu enfes manzaraya değdi doğrusu.


Hua Qiang caddesi sağlı sollu bir çok alışveriş mağazasının bulunduğu bir cadde. Elektronik entegrelerden, cep telefonlarına kadar her türlü elektronik malzemeyi ve cihazı bulabileceğiniz 7 katlı SEG alışveriş binası da bu cadde üzerinde.


Yine caddenin diğer tarafında kadınlar dünyası, çocuklar dünyası gibi alışveriş merkezleri bulunuyor.
Cadde üzerindeki yaya geçitlerinde yolun 2 tarafında duran trafik memurlarına rastlıyoruz. Bunlar trafik ışığı olduğu halde kalabalık yayaların karşıdan karşıya geçişlerini kontrol ediyorlar. Kırmızı ışıkta geçmek isteyen yayaları düdük çalarak uyarıyorlar.Shenzhen'de bir diğer merkez ise Dongmen bölgesi. Burada kıyafet ağırlıklı alışveriş mağazaları bulunuyor. Bir akşam Dongmen sokaklarında gezintiye çıkıyoruz.Dongmen sokaklarında gördüğümüz bir Çin sineması.Güç gösteri yapan bir budist objektifimize takılıyor.


Çin'de kuaför salonları bay ve bayan ortak hizmet veriyor. Bir tarafta bayanlar, bir tarafta erkekler beraber saçlarını kestiriyorlar. 


Dongmen'deki küçük bir oyun parkı. Gençler akşamları burada zaman öldürüyorlar.Hua Qiang Bei ve Dongmen'den başka bir diğer merkez ise Luohu Commercial Center.


Bu alışveriş merkezine gelmek için tren istasyonunun üzerinden geçmek gerekiyor.Alışveriş merkezinin girişinde seyyar ayakkabı tamircileri sıralanmış vaziyette.


Burada bol miktarda incik boncuk satıcıları bulunuyor.Pazarlıklar ise bizdeki alışveriş ahlakına uymayan tarzda. Hesap makinesi sık sık el değiştiriyor. Bir satıcının elinde, bir müşterinin elinde. Fiyat her defasında iniyor. Örneğin 100 RMB'lik bir ürün 15-20 RMB'ye kadar düşüyor. İstenilen fiyat verilmeyince bazen bu pazarlık karşılıklı kızışabiliyor. Ama uzun pazarlık mücadelesinin sonunda genelde müşterinin istediği fiyata satılıyor. Ya ne gerek var fiyatları bu kadar şişirmeye diye söyleniyor insan. Zaman kaybından başka bir şey değil çünkü.


Dongmen'de zamanımız az kalmıştı. Son bir saatimi masaj salonunda ayaklarıma ve omuzlarıma masaj yaptırarak geçirdim. Baya hırpaladılar, ertesi gün omuzlarım ağrıdı. Benden size tavsiye, masaj yaptırmak istiyorsanız daha narin birilerine yaptırın.


Luohu'dan başka görüntüler.


Luohu koşusundan bir kaç kare. Yarışın en yaşlısı 10513 numaralı dedemiz, rahipleri ise daha dinamik ve profesyonel olmasına rağmen, onlara aldırış etmeden, son ana kadar yarışı kovalıyor.Shenzhen'in hemen hemen her yerine metro ile gitmek mümkün. Örümcek ağı gibi gelişmiş metro ağı zaman zaman da kalabalık olabiliyor. Çinlilerin tek ıra halinde kuyruk oluşturmalarından daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Metrolarda da durum aynı. Tek sıra halinde kapılar önünde bekleyen ve metroya yetişmek için koşuşturan Çinlileri görüyoruz.
Shenzhen'in bir başka bölgesi Sea World. Burası sahilin bulunduğu nokta. Mevsimin burada kışa yaklaşması ve akşam olması nedeniyle sahilde kimseyi göremiyoruz. Sahil kenarlarında gezinen ve bisiklet turu yapanlar karşımıza çıkıyor.


Karşıdaki ışıklar ise Hong Kong sınırından.


Daha önceki yazımızda yer verdiğimiz Windows of the World bölgesinden bir başka kare.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gündüz eğitim olduğu için Shenzhen şehrini akşamları gezme fırsatı buluyoruz. Hua Qiang Bei Shenzhen'in elektronik pazarının kalbi diye...

Hiç yorum yok: