/
0 Yorumiç
Kırmızı espit olarak isimlendirilen bu mantar, yöresel mantar çeşitleri arasında en lezzetli olanlarından. Mantarlarla ilgili yazımızda bu mantarla ilgili geniş bilgi vermiştik. Bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Şimdi de kırmızı espit mantarının yemeğini yapacağız.


Mantar yemekleri fırında, kızartma, sote olarak yapıldığı gibi çorba, salata olarak ya da etle birlikte de yapılıyor. Kalorisi çok düşük olan kırmızı espit mantarını bu kez çok az yağ kullanarak kızartma olarak yapacağız. Diyet yemeği olarak deneyebilirsiniz.

Malzeme sadece kırmızı espit. Yapılışı ise şöyle: Mantarları temizledikten sonra çok az yağ ile kızartıyoruz. Kızartırken üzerine ekmek koyup, suyu ile ekmeğinizi lezzetlendirebilirsiniz. Evde yufka vardı. Biz yufka koyduk. Suyunu bırakmasına izin vermeden tavadan alıyoruz. Biraz tuz ile çeşnilendiriyoruz. Yufkanın üzerine biraz kırmızı biber serpip, mantarları koyup servis yapıyoruz. İşte bu kadar. Baharat, soğan, sarımsak vs. yok. Kendi lezzeti yetiyor. Yanına sadece yoğurtlu bir sos yapabilirsiniz. Bana bana yersiniz.

Kırmızı espit bu mevsimde yeni yeni çıkıyor. Bizimkiler sağ olsun, Simav Pazarı'ndan bizim için aldılar. Biz de bugün afiyetle yedik. Mutlak suretle tavsiye edilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kırmızı espit olarak isimlendirilen bu mantar, yöresel mantar çeşitleri arasında en lezzetli olanlarından. Mantarlarla ilgili yazımızda bu ...

Hiç yorum yok: