/
0 Yorumiç
Orkide ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştık. Orkidenin bakımını, sulanmasını, orkide saksının özelliklerini bu yazımızda anlatmıştık. Şimdi orkideyle ilgili yeni yazı ile karşınızdayız. Konumuz orkide üretimi. Orkideyi tohumdan üretme, doku kültürüyle üretme gibi bir çok üretme şekli var. Biz "keiki" ile üretimden bahsedeceğiz. Keiki yöntemi ile dünyaya yeni orkideler getireceğiz. Kesinlikle sizin de ilginizi çekecektir.


Orkideler 4 ay, 5 ay gibi oldukça uzun bir süre boyunca büyüleyici çiçekleriyle görsel şölen sunarlar. Orkideye baktıkça çiçeklerinin solmasını ve dökülmesini hiç istemeyiz. Öylece kalmasını, canlılığını korumasını, dökülünce hemen çiçek açmasını isteriz. Ama her canlı gibi orkideler de yaşamsal döngüleri içinde çiçek dökümü, yaparlar, dinlenme dönemi yaşarlar, hemen çiçek açmazlar. Çiçeklerini döktükten sonra sonrasında geniş yaprakları arasından çıkan uzun ince dalları kalır. Bu dalları bazen budarız, bazen de öyle uzun ince bırakırız. Kıyamayız kesmeye.

Evdeki 4 orkidemiz de hemen hemen aynı dönemde çiçeklerini döktüler. Temmuz ayındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Sonrasında her biri farklı gelişim gösterdi. Bir tanesinin dalları kurudu. Kestik. Diğer ikisi yeni yapraklar verdi. Daha da canlandı. Birisi kök çıkarmaya başladı. Bir diğerinin ise çiçek sapları üzerinde küçük küçük tomurcuklar oluştu. Biraz daha zaman geçtikten sonra gördük ki bunlar tomurcuk değil, bebek orkidelermiş. Hem de 5 tane. Zamanla küçük yapraklar büyümeye ve yeni yapraklar vermeye başladı. Biraz araştırma yapınca bunların "keiki" olduğunu öğrendik. Keiki Hawai dilinde bebek anlamına geliyormuş. Peki bu minik yavrulara nasıl bakacağız? Keikiyi nasıl büyüteceğiz?Keikilerden bir tanesi erkenden çiçek açmaya başladı. 5 keikiden en şımarığı o.


Keikilerin olgunlaşması uzun zaman alıyormuş. Yaklaşık 10 ay gibi bir süre. Bu süre içinde normal orkide bakımına devam edeceğiz. Ara ara yapraklarını nemlendireceğiz. Yaprakların altında kökler çıkmaya başlayınca ana orkideden ayıracağız.  Şimdilik bu kadar. Keikiler büyüyünce, yeni yazımızda görüşmek üzere... Allahaısmarladık.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Orkide ile ilgili daha önce bir yazı yazmıştık. Orkidenin bakımını, sulanmasını, orkide saksının özelliklerini bu yazımızda anlatmıştık .  ...

Hiç yorum yok: