/
0 Yorumiç
Saat, zamanı ölçmeye yarayan bir alettir aslında. Mısırlılar tarafından İsa'dan önce 4000 yıllarında keşfedildiği biliniyor. Güneşten faydalanarak güneş ışığının geliş açısına göre güneş saatini icat etmişler. Dik duran bir cismin gölgesinin boyu ile saati hesaplamışlar. Gece ise güneş olmadığı için yeni icatlara gereksinim duyulmuş. Bu gereksinim sayesinde su ve kum saatini bulmuşlar.

Saatin tarihi işte bu kadar eski. Günümüzde ise artık saatler bir aksesuar ya da ev dekorasyonu olarak varlığını devam ettiriyor. Çünkü elimizden düşürmediğimiz telefonumuzdan ve bilgisayarların sağ alt köşelerinde bakarak saati öğrenebiliyoruz. Duvara bakmaya ya da dışarıda isek saat kulesine bakmaya gerek kalmıyor. Dediğimiz gibi saatler artık dekorasyon amaçlı kullanılan aletler.


Yukarıdaki saat oturma odamızı süsleyen Prag hatırası bir saat. Prag'taki astronomik saat kulesinden esinlenerek kontrplak malzeme ile yapılmış küçük bir masa saati. Yeri gelmişken Prag'taki bu saat kulesinden bahsedelim. Prag Old Town Meydanı'nda bulunan saat kulesi Prag'ın simgesi haline gelmiş. Orta Çağ eseri bu saatin ilginç de bir hikayesi var. Yapılagelmiş en eski ve en ayrıntılı saat sayılıyor. Anlatılanlara göre; ilk olarak 1410 yılında yüklenmiş ve daha sonra 1490 yılında Hanus Usta tarafından yeniden inşa edilmiş.  Saat üç ana kısımdan oluşmakta: Birincisi, güneşin ve ayın gökyüzündeki pozisyonunu ve çeşitli astronomik detaylar gösteren astronomik kadran. İkincisi,‘Oniki Havarinin Yürüyüşü’. Diğeri ise, saat başı havarilerin figürlerini ve diğer hareket eden figürleri gösteren bir saat mekanizması ve ayları gösteren madalyonlu takvim kadranı. Bu saatten Venedik'te de yapılması istenir. Sanatçıyı Venedik'e davet ederler. Bunu duyan dönemin kralı, Prag'daki bu saatin bir benzeri olmasın diye Hanus Usta'nın gözlerini kör eder. Hanus Usta'da bunun karşısında saatin mekanik aksamının içine kendini atarak intihar eder. Mekanizması dağılan saati tamir eden çıkmamıştır. Bu tarihten beri de mekanizma sağlıklı çalışmamaktadır. İşte Prag'taki astronomik saat.


Her saat başı borazan sesi eşliğinde Oniki Havarilerin yürüyüşü yapılıyor. Bu gösteriyi izlemek için meydanda saat kulesini etrafı oldukça kalabalık oluyor. Akşamları ise ışıklı gösteri yapılıyor. Saat kulesine yansıtılarak yapılan ışık gösterisi Çek Cumhuriyeti'ni tarihini anlatıyor. Oldukça ilgi çekici. Prag'ta çektiğimiz bu gösteriyi aşağıda izleyebilirsiniz.Bu da Venedik'teki saat kulesi. Bu kulenin üzerine benzer saat yapılmak istenmiş fakat saat ustası Hanus Usta intihar ettiği için yapılamamış. Ondan sonra da yapan olmamış.


Evimizdeki diğer bir saat ise mutfağımızda bulunuyor. Kırmızı rengin ağır bastığı mutfağımızda duvar saati de taşlı göstergeleri ile uyum sağlamış.


Bir diğer duvar saati de kelebek şeklinde. Aynalı yapısı ile zarif duruyor. Peş peşe uçuşan kelebekler kısa ömürlerinin uzatmak ister gibi sanki zamanı durdurmaya çalışıyorlar.


Bir tane de sabahları bizi uyandıran baş ucu saatimiz var. Bu saatin özelliği de ayarladığımız zamandan yaklaşık yarım saat kadar önce yavaş yavaş ortamı aydınlatmaya başlıyor. Güneş doğar gibi bir his veriyor. Vakit gelince de kuş ve su sesleri yükseliyor yavaş yavaş. Bu sayede daha sakin uyandırmış oluyor. 


İşte evimizdeki saatler böyle.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Saat, zamanı ölçmeye yarayan bir alettir aslında. Mısırlılar tarafından İsa'dan önce 4000 yıllarında keşfedildiği biliniyor. Güneşten f...

Hiç yorum yok: