/
0 Yorumiç

Basit bir kağıdın envai çeşit şekle dönüştürme uğraşını, Japonlar Origami olarak isimlendiriyor. "Oru" katlamak anlamı taşırken, "-kami" de kağıt manasına geliyor. Bu iki kelimeyi birleştirince Origami yani kağıt katlama oluyor. Bu Japon işi uğraş, usta ellerden geçerek bir sanata dönüşüyor.

Origami'nin Japon kültüründe önemli bir yeri bulunmakta. Önceleri kutsal ögelerin örtülmesi için yapılmış ve zamanla kağıt katlama işi bir eğlence haline gelmiş. Origami yöntemi ile bir çok figür geliştirilmiş ki bunlardan en önemlisi kuş figürleriymiş aslında turna kuşuymuş. Japonlarda kutsal sayılan turna kuşu, 1000 kez yapılırsa; yapanın dileğinin gerçekleşeceğine ve iyi bir yaşam süreceğine inanılırmış.

Biz de bu uğraşa merak salıp yapabilir miyiz diye düşünürken, kendimizi el işi kağıdı almak için kırtasiyede buluverdik. O kadar çeşitli figür var ki bunların arasında seçim yapmak origami yapmak kadar zor gibi.  Örümcek mi yapalım, fil mi yapalım? İlk origamimiz ne olsun? Bu soruya kırmızı bir dragon yapmaya karar vererek cevap vermiş olduk. Aşağıdaki videodaki talimatları izleyerek kağıdımızı katlamaya başladık. İlk başlarda bir şeye benzemeyen kağıdımız, can alıcı katlamalar sayesinde kendini göstermeye başladı. Yarım saatlik videoyu durdura durdura, geri sara sara 2 saatlik mücadelenin ardından kırmızı dragona dönüştü.


Tüm ihtişamıyla karşımızda duran dragonumuz ağzından alev çıkaracak gibi bakıyor. Talimatlar olmasa tekrar yapabilirim demek oldukça zor. Zaten talimatlardan veya videolardan yardım almadan yapabiliyorsanız ve kendi figürünüzü tasarlayıp oluşturabiliyorsanız origami sanatçısı oldunuz demektir. Bu konuya merak salarsak  ve dragonumuz yanına arkadaş isterse; yaptığımız origamileri paylaşacağız. Şimdilik dragonumuz kendi rıhtımında yalnızlara oynuyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir

Basit bir kağıdın envai çeşit şekle dönüştürme uğraşını, Japonlar Origami olarak isimlendiriyor. "Oru" katlamak anlamı taşırk...

Hiç yorum yok: