/
0 Yorumiç
Yaz aylarında baklava gibi şerbetli tatlılara alternatif olarak meyveli tatlılar daha hafif ve dondurma ile sunulduğunda daha serinletici olabiliyor. Karamelize şeftali ile Maraş usulü dondurma da bunlardan biri. Bir dondurma reklamında tarifi verilen bu basit tatlıyı hazırlamak da çok kolay. Refika'nın oldukça başarılı, her piknikte yaptığımız mangalda muz tatlısından sonra karamelize şeftali ile maraş dondurmasını da deniyoruz.


Malzemeler:
2 adet şeftali
Pudra şekeri
Maraş usulü dondurma
Parça antep fıstığı
Parça fındık

Şeftalileri karamelize etmek için öncelikle ikiye kesip çekirdeğini çıkartıyoruz. Yumuşak, kokulu şeftali seçmenizi öneririz. Meşhur Bursa şeftalisi bu tatlı için vazgeçilmez olabilir mesela. Kokulu olması karamele de hoş bir aroma katacaktır. Yarım şeftalileri pudra şekerine batırıp tavada kızartıyoruz. Pudra şekerinin kahverengiye dönüşüp karamel kokusu yayıldığında şeftalilerimiz hazır demektir. Bu karamelize işlemi için 3-5 dakika yeterli olacaktır.


İç kısmı karamelize olmuş şeftalilerin içine maraş dondurması koyup; şeftalilerin üzerine isteğe göre parça Antep fıstığı, fındık gibi kuruyemiş parçaları ile servis yapıyoruz.


Oldukça basit bir tatlı. Biz çok beğendik. Şeftalinin hoş kokusu ile karamel uyum içinde. Hafif kızarmış olan şeftalilerin üzerindeki dondurma ile şeftali ve karamel aroması hoş bir tat bırakıyor insanın ağzında. Bu tatlıyı denemenizi tavsiye ediyoruz. Karamelize şeftalı ile Maraş dondurması mangalda muz tatlısı gibi vazgeçilmezimiz olacak gibi duruyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yaz aylarında baklava gibi şerbetli tatlılara alternatif olarak meyveli tatlılar daha hafif ve dondurma ile sunulduğunda daha serinletici o...

Hiç yorum yok: