/
0 Yorumiç
Artık Doğru Karadeniz gezimizin son günlerindeyiz. Dolu dolu bir tatil geçirdiğimizden yorulma emareleri de kendini göstermeye başlıyor. Bir gece de Amasya'da soluklanarak yuvamıza döneceğiz. Gezimizin 8. günüde yine yollardayız. Dönüş yolunda Giresun civarlarında yemek molası için Şoray Restoran'a oturuyoruz. Yöresel yemek var mı diye sorar sormaz, garson ben sizin ne istediğinizi anladım diyerek masamızdan ayrılıyor. Elimizdeki fotoğraf makinesi görünce bizi haberci filan sandı galiba. Bir kaç dakika sonra bu mısır ekmeğimiz, bu pidemiz  diyerek masamıza servis etmeye başlıyor. 10-15 dakika içinde yöre mutfağından oluşan zengin bir sofra kuruyor masamıza.


Ardından biz sormadan yemekleri tanıtmaya başlıyor. Sakaca mücveri, pazı turşusu, fasulye turşusu kavurması, merevcen diğer adı ile diken ucu, kiraz kavurma, kiraz tuzlama, mantar kavurması, etli kara lahana sarması, dible... İsmini duymadıklarımız yörede yetişen otlar. Hemen hemen tüm yöresel yemekleri tatma fırsatı buluyoruz bu sayede.
Yöresel yemek merakınız var ise yolunuz da buralara düşerse Şoray Restoran'a uğrayabilirsiniz. Tadımlık da olsa azar azar tüm yöresel yemeklerden yiyebilirsiniz. Karadeniz'e yavaş yavaş veda ediyoruz, ayrılmadan doya doya bakıp, çayımızı yudumluyoruz. Ardından da yolcu yolunda gerek diyerek Amasya'ya doğru yola devam ediyoruz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Artık Doğru Karadeniz gezimizin son günlerindeyiz. Dolu dolu bir tatil geçirdiğimizden yorulma emareleri de kendini göstermeye başlıyor. Bi...

Hiç yorum yok: