/
0 Yorumiç
Fındığıyla ünlü bir diğer Karadeniz şehri Giresun, Ordu'ya sadece 47 kilometre. Bu iki fındık şehri arasına çikolata vadisi yapılarak bölgesel ekonomiye ve turizme katkı sağlanacakmış. Yarım saatlik yolcuktan sonra Giresun'a varıyoruz. Giresun'un dar yollarında panoramik şehir turumuzun ardından Giresun Kalesi'ne çıkıyoruz. Kale şehre hakim bir noktada, Hellenistik dönemde yapıldığı düşünülüyor. Fakat kaleden pek bir şey de kalmamış. Özensiz restarosyonlar nedeniyle de tarihi bir kale izlenimi vermiyor. Ama tepeden Giresun manzarası harika. Aşağıdaki fotoğraf Trabzon yolu yani şehrin doğu tarafı.


Kalenin eteklerinde piknik alanları var. İnsanlar, genç ihtiyar, çoluk çocuk toplanıp bu mesire yerine piknik yapmaya geliyorlar.


Aşağıdaki fotoğraf da limanın bulunduğu şehrin batı tarafı.


Gezi boyunca çok sık rastladığımız gelin damat çiftlerine burada da rastlıyoruz. Mutluluktan uçmak için böyle yüksek bir yere gelmiş olabilirler mi? Bence değildir. Dış mekan fotoğraf çekimi yaptırıyorlar. 


Tepenin zirve noktasında Topal Osman Ağa'nın mezarı bulunuyor. Bir Fatiha okuyoruz kendisine. Topal Osman, Osmanlı ordusunda gönüllü katılarak 1. Dünya Savaşında bazı cephelerde savaşmış ve diz kapağından yaralanarak topal kalmış. Topal Osman ve silah arkadaşları milli mücadeleye de destek vermişler. Topal Osman, daha sonraki yıllarda Ankara’da aniden ortadan kaybolan milletvekili Ali Şükrü Bey'in öldürülmesinden sorumlu tutulmuş ve idamla cezalandırılmış. İlginç bir anekdot: İdam cezası öncesi başından kurşun yağmuruna tutulduğu için ayaklarından asılmış. 


Giresun'da kısa bir vakit geçirdikten sonra yolcu yolunda gerek diyoruz ve doğuya ilerlemeye devam ediyoruz. Sonraki durağımız Trabzon.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Fındığıyla ünlü bir diğer Karadeniz şehri Giresun, Ordu'ya sadece 47 kilometre. Bu iki fındık şehri arasına çikolata vadisi yapılarak b...

Hiç yorum yok: